Картопля — поширена сільськогосподарська культура родини Пасльонових, яку в народі називають «другим хлібом», одна з найважливіших продовольчих, технічних і кормових культур. Тож люди затрачають багато зусиль для вирощування картоплі, оскільки поласувати нею полюбляють багато представників тваринного світу, зокрема й рослиноїдні нематоди.
До значних втрат врожаю картоплі призводять цистоутворюючі нематоди із роду Globodera. Бліда картопляна нематода вважається найагресивнішим видом серед глободерид і здатна швидко пристосовуватися до різних умов існування.
Бліда картопляна нематода (Globodera pallida (Stone) Behrens.) включена до списку А1 «Карантинні організми, відсутні в Україні» Переліку регульованих шкідливих організмів, який затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.11.2006 р. № 716 (зі змінами). Також, ця нематода входить до списку A2 ЄОЗР (обмежено поширені карантинні організми), Додатку II-В Регламенту ЄС 2019/2072 (список обмежено поширених в ЄС карантинних організмів рослин), та списків карантинних організмів інших країн.
Картопля являється основною рослиною-живителем блідої картопляної нематоди. Разом з цим, уражуються томати, баклажани, інші дикорослі види родини Пасльонових.
Втрати врожаю картоплі, спричинені Globodera pallida, залежать від заселення грунту цистами і варіюють у межах від 50 до 90%. Хворі рослини утворють нечисленні слабкі стебла, що передчасно жовтіють. Хлороз починається з нижніх листків, потім поширюється на верхні і поступово охоплює весь кущ. Уражені рослини мають всього 1-3 стебла, кількість бульб різко зменшується, вони дрібні або зовсім не утворюються.
У блідої картопляної нематоди чітко виражений статевий диморфізм. Самиці нерухомі, передній кінець тіла кулястої, іноді грушоподібної форми, з більш або менш витягнутим головним кінцем. Самці безбарвні, рухливі, червоподібної форми, завдовжки 0,9-1,2 мм, мають міцний стилет.
Цисти блідої картопляної нематоди містять яйця і личинки, що зимують у грунті. Навесні під впливом кореневих дифузатів рослин-господарів личинки залишають цисти і проникають у корені. Живлячись за рахунок рослини, вони линяють і перетворюються на дорослих особин. Самиці роздуваються під тиском яєць, і стають круглими, а самці залишаються червоподібними. Самці мігрують у грунт і запліднюють самиць. Після запліднення самиці ще більше збільшуються у розмірах, наповнюються яйцями і відмираючи перетворюються на цисти. Життєздатність яєць у цистах зберігається більше 10 років.
Щороку державні фітосанітарні інспектора Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області проводять фітосанітарний моніторинг на виявлення цистоутворюючих нематод. Відбирають грунт, який направляють у фітосанітарні лабораторії. За результатами фітосанітарної експертизи у 2025 році блідої картопляної нематоди не виявлено.
Бліда картопляна нематода може розповсюджуватися з бульбами картоплі, зараженим грунтом, що пристав до бульб, коренеплодами, цибулинами, укоріненим садивним матеріалом, декоративними й іншими рослинами, а також тарою, інвентарем, ногами людей і тварин. Цисти можуть переноситися дощовими водами, вітром.
Для профілактики рекомендовано розміщувати картоплю у сівозміні з використанням попередників, зокрема, озимих зернових, багаторічних трав з бобово-злаковими сумішками та зернобобових культур, а також нематодостійких сортів картоплі.
Дбайте про здоров’я рослин!