Фальсифіковані пестициди та агрохімікати становлять особливу небезпеку, оскільки інформація про їхню небезпеку відсутня або обмежена, дія — непередбачувана, а завдана шкода — істотна та тривала.
Спеціалісти відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки ГУ ДПСС в Тернопільській області застерігають від придбання пестицидів та агрохімікатів, які не відповідають встановленим вимогам.
Відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати», фальсифіковані пестициди і агрохімікати - продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів і агрохімікатів, у тому числі вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника.
Використання засобів захисту рослин в Україні регламентовано Законами України "Про пестициди і агрохімікати", "Про захист рослин" та низкою нормативно-правових актів.
Усі пестициди, що реалізовуються в Україні згідно з чинним законодавством, проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівням екологічної безпеки та включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Пестициди вітчизняного та іноземного виробництва повинні відповідати таким вимогам: висока біологічна ефективність щодо цільового призначення; безпечність для здоров’я людини та навколишнього природного середовища за умови дотримання регламентів їх застосування; відповідність державним стандартам, санітарним нормам та іншим нормативним документам.
Спеціалісти Управління нагадують споживачам рекомендації щодо вибору засобів захисту рослин:
- купуйте засоби захисту рослин лише в офіційних дистриб’юторів, у спеціалізованих магазинах і відомих фірм, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів;
- постачальники засобів захисту рослин повинні мати сертифікати відповідності на продукцію, що реалізується;
- при покупці пестицидів звертайте особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці, таких як голограми, захисні плівки, номер партії, спеціальні показники на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зняти неушкодженою з упаковки;
- інформація на етикетці повинна бути надрукована чітким шрифтом, українською мовою, із зазначенням: назви постачальника і його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номер партії, ваги або об’єму, дати виготовлення та терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування;
- не купуйте підозріло дешеві, прострочені препарати або без етикеток;
- пам’ятайте, що роздрібні засоби захисту рослин не розфасовуються в медичну тару.
При виборі засобів захисту рослин необхідно знати і пам’ятати, що підроблені пестициди й агрохімікати шкідливі для здоров’я, небезпечні для довкілля, токсичні для врожаїв.