• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Західний квітковий трипс (Frankliniella Occidentalis Perg.) – невидима загроза для рослин
опубліковано 27 лютого 2025 року о 16:17

Постійне зростання світової торгівлі декоративними оранжерейними рослинами, фруктами, овочами та садивним матеріалом збільшує ймовірність завезення на територію України небезпечних шкідливих організмів. Одним з основних світових шкідників є західний квітковий трипс (Frankliniella Occidentalis Perg.). Біологічні властивості комахи сприяють тому, що вона є прямим шкідником широкого спектру польових і тепличних культур, уражає більше 250 видів рослин з понад 65 родин. Окрім цього трипс є переносником 11 вірусних хвороб рослин, зокрема: AlNSV, CSNV, GRSV, INSV, TYRV, TZSV, PMoV, PFBV, MCMV, а вірус плямистості томатів (TSWV) уражає близько 360 видів рослин.

Західний квітковий трипс (Frankliniella Occidentalis Perg.)  належить до списку А 2 Карантинні організми, обмежено поширені в Україні Переліку регульованих шкідливих організмів. Батьківщиною трипса є західна частина Північної Америки, звідки він поширився майже по всьому світі. В країнах з теплим кліматом шкідник живе як в теплицях, так і в умовах відкритого ґрунту. В більшості регіонів Європи та в Україні, трипс пошкоджує рослини закритого ґрунту - овочеві (огірки, перець, салат), квіткові (хризантема, троянда, сентполія), та декоративні культури.

Мініатюрні розміри комахи роблять їх ледве помітними неозброєним оком. Доросла особина західного квіткового трипсу завдовжки – 1,3-1,9 мм (самка), та 0,8-1,1 мм (самець). Має прозорі крила жовтувато-коричневого кольору з бахрамою. Тіло видовжене, жовтувато-коричневого або блідо-коричневого відтінку. Поверхня дрібно скульптурована. На кінчиках ніг є спеціалізовані структури – аролії, які нагадують м’які подушечки, що дозволяють трипсам ефективно прилипати до поверхні рослин. Колючо-смоктальний ротовий апарат пристосований для проколювання рослинних тканин і висмоктування рослинного соку, і це дозволяє їм харчуватись на різних культурах і декоративних рослинах. Дорослі особини та личинки харчуються подібним чином, тому обидві стадії сприяють пошкодженню рослин. Спочатку таке живлення викликає появу некротичних плям на листках, плодах і квітках, а також своєрідні штрихуватості, які поступово зливаються і рослинна тканина відмирає. Наприклад: кучерявість квітів і скручування зав’язі – основна ознака заселеності трипсом огірка, а заселенні трипсом пуп’янки троянд - не відкриваються і засихають. Також трипс харчується пилком, який стимулює підвищення плодючості самок.

Західний квітковий трипс має швидкий життєвий цикл. Самка може відкладати до 300 яєць. Яйця відкладає в тканину листків, стебел, квіток і плодів. З незапліднених яєць з’являються лише самці, із запліднених – виходять самки. Личинки проходять дві стадії розвитку. Дорослі особини та личинки в основному живляться у квітках та інших прихованих ділянках рослин. Оптимальна температура розвитку трипса 25 ℃. Поріг розвитку становить від 9,4 ℃ до 35 ℃. В умовах теплиць за рік може дати 12-15 генерацій. Доведено, що імаго та личинки трипса можуть витримувати температуру нижче 0℃ і після цього ефективно відтворюватися.

Шкідник може розповсюджуватись (поширюватися) на всіх стадіях свого розвитку. Імаго добре літають. Дорослі особини та личинки легко переносяться вітром, на одязі, волосі, разом з пакувальним матеріалом та інвентарем. В інші країни західний квітковий трипс завозиться з горшковими культурами, зрізаними квітами, розсадою, садивним матеріалом, плодами, а також зі свіжими овочами (салат, томати, огірки). З огляду на такі ризики завезення західного квіткового трипсу, найефективнішим засобом боротьби з цим потенційно інвазійним видом є запобігання його проникненню на території вільні від трипса. Ретельний контроль продукції, що завозиться і високий рівень агротехніки – економічно набагато ефективніші за використання будь-яких, навіть найсучасніших, винищувальних заходів. Вся рослинна імпортна продукція повинна ввозиться на територію України з дотриманням фітосанітарних вимог.


 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux