Норма вмісту заліза у воді, згідно ДСанПіН 2.2.4-171.10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною» – для водопровідної питної води не більше 0,2-1,0 мг/л, з колодязів та каптажів не більше 1,0 мг/л та для фасованої, з пунктів розливу та бюветів – не більше 0,2 мг/л.
Воду з підвищеним вмістом заліза розпізнати нескладно. Вона має характерний іржавий колір і неприємний металевий присмак (якщо її спробувати). Бурий колір та металевий присмак не найбільші проблеми. Саме залізо не завдає шкоди організму, проте воно має властивість накопичуватися у печінці. А це вже може призвести до порушення роботи даного органу з усіма неприємними наслідками. Нестача заліза в організмі людини теж пагубно впливає на її самопочуття. У людини спостерігаються сухість шкіри, проблеми з волоссям, ламкість нігтів, поганий апетит, занепад сил, проблеми з пам’яттю тощо.
Перевищення вмісту заліза призводить до утворення іржавих слідів (бурих розводів, патьоків) на сантехніці, плям на одязі при пранні. Найчастіше з такою проблемою стикаються власники свердловин, де підземна вода зазвичай містить велику кількість заліза. Отож, високий вміст заліза скорочує терміни експлуатації сантехніки, посудомийних та пральних машин, бойлерів. Адже тривалентне залізо, що утворюється при окисленні (а простіше кажучи – іржа), осідає на трубах, кранах, деталях машин.
Причини високого вмісту заліза у воді:
Згідно з ДСанПіН 2.2.4-171.10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», допустимий вміст заліза у воді становить:
Ознаки підвищеного вмісту заліза у воді
Воду з надмірною концентрацією заліза розпізнати нескладно. Вона має:
Проблема не лише в зміні смаку та кольору. Залізо має властивість накопичуватися у печінці, що може призвести до порушень її роботи. Водночас нестача заліза також негативно впливає на організм, викликаючи: сухість шкіри, ламкість волосся та нігтів, погіршення апетиту, занепад сил, проблеми з пам’яттю.
Наслідки перевищення норм заліза
Підвищений вміст заліза у воді призводить до:
Причини високого вмісту заліза у воді
Природні фактори – підземні води у певних регіонах можуть містити велику кількість заліза.
Зношені труби – старі сталеві водогони накопичують іржу.
Залізисті бактерії – мікроорганізми, які розмножуються у старих трубах та сприяють забрудненню води.
Методи знезалізнення води
Заморожування – вода з високим вмістом заліза частково очищується при заморожуванні.
Системи водопідготовки – спеціальні установки для видалення заліза з води.
Зворотний осмос – метод фільтрації через мембрану, що утримує домішки.
Окислення за допомогою каталізатора – перетворює залізо у нерозчинні сполуки, які потім видаляються фільтрами.
Аерування (окислення) – насичення води киснем для осадження заліза.
Локальні фільтри доочистки – найпростіший метод для квартири чи будинку.
Централізоване знезалізнення води
У регіонах з підвищеним рівнем заліза у воді будуються спеціальні станції знезалізнення. Наприклад, у Тернополі функціонують дві такі станції, що забезпечують якісну очистку води.
Як перевірити якість води?
Щоб дізнатися, чи відповідає вода у вашому водопроводі або свердловині нормам, необхідно звернутися в акредитовану лабораторію для аналізу. У разі перевищення допустимого рівня заліза фахівці лабораторії або територіального органу Держпродспоживслужби нададуть рекомендації щодо очищення.
Довідково
За результатами вибіркових досліджень питної води у 2024 році 8,5% проб не відповідали нормативним показникам за вмістом заліза. У таких випадках були надані відповідні рекомендації та проконтрольовано виконання профілактичних заходів.