Капуста – це овоч, який містить велику кількість вітамінів, до яких відносять:каротин (провітамін А), фолієва кислота, вітаміни групи В (B1, В2, В6), РР, Е, Р, К, вітамін U (противиразковий фактор). А за вмістом аскорбінової кислоти капуста може змагатись з лимонами та апельсинами. Однак, враховуючи аномальну погоду останні роки, виростити хороший урожай капусти на городі непросто. Впродовж усього вегетаційного періоду капусту безжально атакують численні види шкідників, через яких гинуть молоді рослини і втрати врожаю складають до 35%. Тому дуже важливо вчасно виявити шкідників і забезпечити надійний захист. Одним із найпоширенішим шкідником на капусті є білокрилка капустяна.
Білокрилка капустяна є шкідником на різноманітних культурах, але особливо уражає Капустяні. Вирізняється тим, що не пошкоджує рослини родини Гарбузових, такі як гарбуз, диня, кабачок, цукіні, патисон, огірок.
Ознака появи шкідника на капусті - це хмарки маленьких білих комах, які розміщуються на нижній частині листка капусти. Як тільки доторкнутися до листка, білосніжні метелики піднімаються вгору та намагаються повернутися назад. Доросла комаха живиться соком з нижнього листка, позбавляючи його поживних речовин, що призводить до пожовтіння листків, пізніше з’являються чорні плями. Така рослина відстає у розвитку в результаті чого, самі рослини втрачають товарний вигляд і стають непридатні до споживання. Комаха любить вологу, дуже швидко розмножується при температурі 24 °С-26 °С, а нижче 10 °С — маленькі «мошки» гинуть.
Спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області дають декілька порад – як захистити врожай від білокрилки капустяної.
Щоб врятуватися від цього шкідника, можна застосовувати хімічні, біологічні і народні засоби.
Народні методи боротьби (найбільше спрацьовують на ураження на невеликих ділянках) обприскування рослин приготовленими розчинами:
- 1(одна) столова ложка рідкого мила + дві склянки золи на 10 літрів води;
- 100 грам подрібненого часнику + 0.5 літра води, настояти 5 — 6 днів;
-50 мл. яблучного оцту + 10 літрів води + 30 грам мильної стружки ( обробляти один раз в тиждень);
-1,5 кг гіркого полину + 8 літрів води, настояти 2 доби процідити і добавити 5 літрів води та, обробка раз в тиждень;
-1 (один) стакан деревного попелу + 3 (три) літри води (окріп) - настояти 3 доби. Перед обробкою проціджують;
- капустяну грядку необхідно посипати золою або зола + тютюновий пил і цей захист є дієвим.
Біологічні та хімічні заходи боротьби: застосування тільки тих препаратів, які є у Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Під час вибору препарату варто звернути увагу на період розкладання діючих речовин, тривалість дії та рівень небезпеки. Застосування пестицидів необхідно проводити за суворого дотримання регламентів, вимог санітарних норм і правил при роботі з ними, що в свою чергу забезпечує не тільки захист рослин від шкідників, а й охорону здоров'я населення і навколишнього середовища. Необхідно пам’ятати і про те, що засоби захисту рослин можуть бути підробленими, отож необхідно купувати їх у спеціалізованих магазинах.