Як захистити наш цінний овоч - помідор! Поради спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки

опубліковано 27 травня 2024 року о 13:11

Помідор - однорічна овочева рослина родини пасльонових, яка має ряд корисних властивостей і такий унікальний антиоксидант, як лікопін (у жодному іншому овочі такої речовини немає). Лікопін важливий для організму людини в профілактиці онкології, атеросклерозу.

У період збирання томатів на плодах можна побачити потемнілі ділянки. Як не допустити появи хвороб на помідорах і які є методи і засоби профілактики та боротьби з хворобами розповідають у цій статті фахівці відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.

Найпоширенішою хворобою томатів є фітофтороз - це грибкова хвороба, для якої характерне швидке поширення та високий відсоток загибелі заражених рослин. Особлива небезпека полягає в тому, що збудник легко переходить з одного виду культур на інші. Найчастіше пік захворювання припадає на другу половину літа, тому профілактичні заходи слід проводити на початку сезону.

Основні причини появи фітофторозу:

Близьке сусідство томатів з картоплею. Якщо фітофтора з'явилася на картопляному полі, то через пару тижнів окупує і томати, і навпаки. При цьому варто враховувати, що картопля більш стійка до фітофтори.

Загущеність і засміченість бур’янами посадок. Це призводить до поганого провітрювання рослин, що сприяє розвитку грибкового захворювання.

Різкі перепади нічних і денних температур, рясні дощі. У сухому і жаркому середовищі конідії гриба швидко гинуть.

Кращий спосіб уникнути хвороб - дотримання сівозміни, використання стійких гібридів і сортів томатів та постійні профілактичні заходи. Рекомендовано проводити мінімум три профілактичних обробітки засобами захисту рослин (біологічними, хімічними), чергуючи препарати з різними діючими речовинами.

Перший раз, обробіток проводимо через 14 днів після висадки томатів у відкритий грунт. Обробляють одним з системно-контактних фунгіцидів, що призначений для захисту проти фітофторозу. Ці фунгіциди забезпечують подвійний захист. Частина їх поглинається рослинами і захищає листя та стебла, що наростають, а частина лишається на поверхні, не даючи збудникам хвороб проникнути в рослину.

Другий обробіток бажано провести одним з препаратів із вмістом міді. Вони здатні протистояти не лише грибковим захворюванням, а й багатьом хворобам, які мають бактеріальне походження (наприклад, чорна бактеріальна плямистість). Також можна 100 г мідного купоросу розчинити в 10 л води, процідити і - розпочинати обприскування.

Третій обробіток, спеціалісти радять проводити препаратами системно-контактної дії.

Для отримання бажаного ефекту важливо чітко слідувати інструкції! Зверніть увагу, що у вологе літо кількість обробітків варто збільшити до 4-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів.

Високорослі томати хворіють фітофторозом значно менше, ніж низькорослі. Не так схильні до недугу і кущі, висаджені в парниках, теплицях, де не буває різких добових коливань температури.

Якщо ж все-таки не встигли вчасно запобігти хворобі - не впадайте у відчай! Приберіть пошкоджені частини рослини, прорідіть нижнє листя, щоб поліпшити провітрювання кожної рослини. Потім обробіть всю посадку фунгіцидом (лікувальної дії). Головне завжди «під рукою» мати потрібні фунгіциди, тому що боротися з фітофторою процес всього вегетаційного періоду.

Обробіток засобами захисту рослин рекомендується проводити за допомогою обприскувача, ретельно покриваючи стовбур, пагони, листя і плоди рослин. Обприскування проводити в ранкові або вечірні години в суху безвітряну погоду при швидкості вітру не більше ніж 3-5 м/с.

Старайтеся не використовувати препарати під час цвітіння рослин і не випускайте бджіл під час обробки.

Спеціалісти звертають увагу і на те, що необхідно дбати і про власну безпеку - одягайте захисний одяг, рукавички, головний убір і окуляри, респіратор. 

Бажаємо щедрих врожаїв!


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux