Джерела питного водопостачання поділяються на централізовані та нецетралізовані. До неценталізованих джерел належать бювети, колодязі (криниці) та каптажі.
Кожен об’єкт питного нецентралізованого водопостачання має мати «Санітарний паспорт», який оформляється власником (суб’єктом господарської діяльності) виключно на бювети, колодязі чи каптажі джерел – технічні (інженерні) споруди, що облаштовуються у місцях виходу (природнього підпору) підземних вод на поверхню рельєфу, їх технічного розбору (відбору), чи на рівень природного стояння грунтових вод (для колодязів).
Вимоги для облаштування джерел регламентовані пунктами 3.31 – 3.34 Державних санітарних норм та правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" (ДСанПіН 2.2.4-171-10) та більш повно - додатком 7 до нього, а форма Санітарного паспорта – додатком 6 даних санітарних правил (ДСанПіН 2.2.4-171-10).
В області налічується більше 600 об’єктів нецентралізованого питного водопостачання загального (колективного, громадського) користування.
Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області здійснюють комісійні обстеження нецентралізованих джерел водопостачання за участі представників органів місцевого самоврядування. Питання паспортизації джерел на контролі Держпродспоживслужби, виноситься на розгляд комісій з питань техногенно- екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при ТГ, РВА, ОВА,