Вусач мінливий (Monochamus alternatus Hope) – небезпечний карантинний організм, який віднесений до списку А 1 Карантинні організми відсутні в Україні Переліку регульованих шкідливих організмів (згідно наказу Міністерства аграрної політики № 716 від 29.11.2006р.; із змінами внесеними згідно з Наказом Мінагрополітики № 397 від 16.07.2019р.).
Личинки шкідника розвиваються у колодах дерев хвойних порід, які тривалий час знаходяться в лісі, завдаючи значних економічних втрат, прокладають ходи в деревині, внаслідок чого вона втрачає свою економічну цінність. Але основна шкідливість вусачів полягає у здатності переносити соснову стовбурову нематоду. Один жук може бути носієм до 300000 нематод. Самиці жуків в період відкладання яєць переносять личинок нематод четвертої стадії розвитку із заражених дерев на здорові. Через «зарубки» в корі, спричинені самками, нематоди проникають в деревину. У результаті пошкодження сосновою стовбуровою нематодою іноді гине весь ліс на великих площах.
Рослини-живителі. Суттєво пошкоджуються види з родів: ялиця (Abies), ялина (Picea), сосна (Pinus), модрина (Larix), кедр (Cedrus).
Географічне поширення. Вєтнам, Китай, Корея Південна, Лаос, Японія.
Морфологія. Жук завдовжки 15-28 мм, завширшки 4,5-9,5 мм від оранжевого до коричневого кольору, вусики темно-коричневі. Личинка – завдовжки 43 мм, голова коричнева. Лялечка циліндрична, 20-26 мм довжиною.
Жуки Вусача мінливого можуть самостійно поширюватися на відстань 1-2,5 км, але при міжнародній торгівлі можливе завезення із заселеною деревиною та виробами з неї з країн поширення шкідника. Найбільш небезпечними є пиломатеріали та колоди, які ввозяться з країн поширення даного шкідливого організму.
Основним завданням Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області є охорона території від занесення регульованих шкідливих організмів, а також виявлення локалізація і ліквідація регульованих шкідливих організмів. Тому у період вегетації державні фітосанітарні інспектори Управління фітосанітарної безпеки проводять моніторинг лісових насаджень з метою встановлення фітосанітарного стану території Тернопільської області. Такий моніторинг проводиться із метою виявлення небезпечних карантинних організмів, в тому числі і на виявлення - вусача мінливого (Monochamus alternates Hope). Інспектори проводять фітосанітарний моніторинг візуально і за допомогою феромонних пасток. Використовують пастку бар’єрного типу. Бар’єрна пастка виготовлена з поліпропілену чорного кольору, який стійкий до негативних впливів навколишнього середовища (вологи, високих температур, сонячного світла тощо). Пастка використовується у комплекті з феромоном. Пастки вивішують у травні і проводять спостереження протягом травня-серпня, оглядаючи їх.
Тому, коли побачите у лісі таку феромонну пастку, прохання не нищити її, адже державні фітосанітарні інспектори здійснюють важливі фітосанітарні заходи, а саме - фітосанітарних моніторинг з метою виявлення небезпечних карантинних організмів.