На адресу Головного Управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області звернулась споживачка про обман в супермаркеті, а саме на касі їй запропонували подарунок, але під час розрахунку виявилось, що за подарунок потрібно оплатити певну суму. Що робити в даній ситуації?
Відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»? подарунок - грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової.
Згідно ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі - Закон) передбачено право споживача на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару.
Інформація про продукцію повинна містити зокрема дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції. Написи щодо ціни реалізації продукції мають бути чіткими і простими для розуміння.
Ціна продукції повинна включати в себе всі податки та неподаткові обов'язкові платежі, які відповідно до законодавства сплачуються споживачем під час придбання відповідної продукції.
У разі коли за одну ціну пропонується кілька товарів, робіт або послуг чи їх поєднання або якщо продавець (виконавець) надає споживачеві при реалізації однієї продукції право одержати іншу продукцію за зниженою ціною, до споживача доводиться інформація щодо:
1) змісту та вартості пропозиції та у разі пропонування товарів, робіт або послуг за одну ціну - ціни таких товарів, робіт або послуг, взятих окремо;
2) умови прийняття пропозиції, зокрема строку її дії та будь-яких обмежень, включаючи обмеження щодо кількості.
Придбання продукції за акційною ціною добровільна справа споживачів, і суб’єкту господарювання відповідно до ст.17 Закону, забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту.
Крім того, касир та інший працівник, з якими споживач розраховується за товар, під час проведення розрахунку повинен чітко назвати суму, що підлягає сплаті, суму, одержану від споживача, і покластигроші окремо на видному місці, оформити розрахунковий документ на повну суму покупки, назвати споживачеві належну йому суму здачі та видати її разом з розрахунковим документом.
Правильність розрахунку споживач перевіряє на місці, не відходячи від каси.
Отже, з огляду на вищезазначене, для уникнення непорозумінь, радимо споживачам перед тим як здійснити покупку, ознайомитись з ціною товару та умовами його придбання, а також перевіряти правильність оформлення розрахункових документів.