До Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за 2023р. надійшло 16 скарг щодо порушення вимог Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» № 2899-IV (далі – Закон № 2899-IV) суб’єктами господарювання в закладах ресторанного господарства та 1 скарга щодо порушення суб’єктами господарювання вимог антитютюнового законодавства під час реалізації електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Під час проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) встановлено наступні порушення:
-у 8 суб’єктів господарювання відсутня наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: "Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!";
-у 6 суб’єктів господарювання відбувається куріння кальянів в приміщенні закладу;
-у 5 суб’єктів господарювання встановлено реалізацію тютюнових виробів (тютюн для кальяну) в наборі з послугою приготування кальяну, крім того встановлено, тютюн для кальяну поширюються (надається) безоплатно. Така реалізація тютюнових виробів, а саме тютюну до кальяну в наборі з послугою приготування кальяну та його безоплатна роздача є, дією, результатом або ймовірним результатом якого є стимулювання до вживання тютюнових виробів;
- в закладі ресторанного господарства розміщено на елементах обладнання (на 2 барних стійках) відмінних від кольору торговельного обладнання два прозорі бокси з кольоровою фоновою вставкою які підсвічується, в які вміщено дві пачки сигарет з фільтром без зазначення цін на такі тютюнові вироби.
Таке розміщення тютюнових виробів опосередковано має на меті стимулювати продаж тютюнових виробів, вміщених в такі прозорі бокси, що має елемент додаткового освітлення, яке привертає увагу невизначеного кола осіб до такого тютюнового виробу, результатом чого є формування обізнаності споживачів до виокремлених тютюнових виробів.
Також, в приміщенні закладу ресторанного господарства виявлено два рекламоносії з метою реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів у вигляді знаку для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, який розміщений на кольоровій фоновій вставці та підсвічується.
За виявлені порушення вимог антитютюнового законодавства винесено 17 Постанов про накладення про накладення стягнень, передбачених статтею 20 Закону № 2899-IV на суму 372,00 тис. грн. Сплачено в добровільному порядку до державного бюджету – 8, на суму 95,00 тис. грн.
З метою підвищення рівня освіти та поінформованості споживачів щодо споживчих прав і механізмів їх захисту спеціалістами Управління проведено ряд заходів для підростаючого покоління, а саме: учнів загальноосвітніх закладів м. Тернополя, а також, така інформаційна робота проведена із студентами Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі. Під час зустрічі із студентам та школярами роз’яснено основні вимоги Закону № 2899-IV в тому числі, обмеження та заборони куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у визначених законодавством місцях.
За участю представників Консультаційних центрів з питань захисту прав споживачів районних управлінь Головного управління надіслано у 48 територіальних громад, 35 закладів ресторанного господарства, 13 мереж магазинів інформаційні матеріали щодо дотримання вимог ст.13 Закону № 2899-IV та надано макети із наочною інформацією про заборону тютюнопаління в передбачених законодавством місцях.