На польових культурах сільськогосподарських угідь часто зустрічаються малі прозоро-сріблясті метелики завдовжки 1-1,5 мм, в народі відомі як білокрилки. Насправді це дуже велика родина комах, яка налічує понад 80 видів. В Україні поширені – близько 5 видів.
Спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільскій області розповідають про ще один вид білокрилок – тютюнову (бавовникова) білокрилку (Bemisia tabaci), яка відноситься до списку А-1 Карантинні організми, відсутні в Україні Переліку регульованих шкідливих організмів.
Вперше висока шкодочинність білокрилки проявилась в Греції на плантаціях тютюну в 1889 році. Має космополітичний ареал, перевагу надає теплому клімату. Головними живителями B. tabaci є баштанні і овочеві культури: перець, огірок, салат, томати; квіткові культури: троянди, гербери, азалія, пеларгонія, гібіскус. У відкритому ґрунті може живитись на рослинах більше як 300 видів. Максимальний літ імаго спостерігається в інтервалах між 8-ю і 11-ю годиною ранку і 17-ю і 19-ю годиною вечора. В нічні години білокрилки практично не літають.
У дорослої особи Bemisia tabaci тіло жовте розміром близько 1 мм в довжину з білими крильцями. Самці дещо менші за самок. Тіло й обидві пари крил покриті порошкоподібним восковим секретом, білим ледь жовтуватим. Яйця жовтувато-зелені, грушоподібні. Личинка зеленувато-жовта. Німфа – жовта, 0,6-0,9 мм завдовжки з двома короткими хвостовими щетинками, на спині 1-7 пар щетинок.
За температури 20℃ самки живуть до 60 днів, самці – до 20. Плодючість – до 160 яєць. Самки при високій температурі живуть 10-15 днів, відкладають яйця на нижній поверхні листків, розміщуючи їх кільцями. Через 5-9 днів з яєць виходять личинки (німфи), які проходять чотири стадії розвитку, кожна тривалістю 2-4 дні, 4 стадія називається «пупарій» за якою ведеться визначення статті шкідника. Личинки прикріплюються до листка і живляться соком рослини. Імаго виходить через Т-подібний отвір на верхньому боці німфи, поступово розправляє крила і згодом покривається білим восковим нальотом. Через 12-20 годин після відродження імаго спарюються.
Дорослі особини та німфи завдають рослинам три види шкоди:
Перше - висмоктують сік, ослаблюють рослину, що призводить до зменшення висоти рослини та кількості пагонів, знижують якість врожаю. При високій щільності заселення на листках з’являються численні хлоротичні плями. Згодом листя скручується, жовтіє і в’яне. В результаті втрачається декоративність, знижується або повністю втрачаються товарні якості овочів та плодів.
Друге - “медяна роса”, що покриває рослини при пошкодженні білокрилкою, перешкоджає нормальному фотосинтезу і сприяє росту розмноженню грибків.
Третє, і найголовніше, - тютюнова білокрилка переносить понад 60 різних вірусів – збудників небезпечних захворювань рослин.
Найбільш вірогідним джерелом розповсюдження є пуансетія та гібіскус, які широко використовуються в міжнародній торгівлі. Складною є боротьба з цим шкідником через його багатоїдність, стійкість до багатьох інсектицидів і обмежену доступність методів біологічного контролю. Хоча природних ворогів у B. tabaci небагато, однак комахи ряду Coleoptera (Coleoptera: Carabidae), (Dermaptera: Labiduridae) є хижаками яєць і німф білокрилки, двокрилі (Dolichopodidae), (Empididae) є хижаками дорослої білокрилки, паразитоїди роду Encarsia, кліщі та павуки природним чином також керують популяціями білокрилки. Серед біопестицидів були розроблені - ентомопатогенні гриби (Lecanicillium) для боротьби з Bemisia tabaci. Використання системних інсектицидів має також полегшити боротьбу. Серед народних методів використовують обприскування через 2-4 дні відваром рослин-інсектицидів для білокрилки (цибулиння, відвар деревію, настій часнику).
Займаючись тепличним господарством, будьте особливо уважними до хвороб і шкідників рослин. У випадку підозри на зараження рослин невідомими шкідливими організмами, звертайтеся за консультацією до державного фітосанітарного інспектора.