Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області нагадують аграріям про спрощену процедуру державної реєстрації сортів рослин, зареєстрованих у державах - членах Європейського Союзу та/або у Сполучених Штатах Америки (далі - сорти, зареєстровані в ЄС та/або США).
Згідно із нормами Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» (далі – Закон) можна швидко впроваджувати в життя найновіші сорти, які успішно пройшли державні тестування у ЄС або США і внесені в загальний каталог сортів ЄС або підтверджені Міжнародним союзом з охорони нових сортів рослин (UPOV) без потреби очікування проходження експертизи в Україні. Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики) реєструє такі сорти рослин за спрощеною процедурою.
У разі державної реєстрації сортів, зареєстрованих у ЄС та США, на вимогу заявника (заявників) без проведення кваліфікаційної експертизи, складається заявка за окремою формою затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 31.08.2023 року № 1609 «Про затвердження Порядку складання, подання та розгляду заявки на сорт.
Співробітники Мінагрополітики самостійно перевіряються відомості щодо такої заявки в базах даних UPOV та/або загальному переліку (каталозі) зареєстрованих сортів.
Державна реєстрація сорту здійснюється за умови встановлення Мінагрополітикою факту державної реєстрації такого сорту в ЄС та/або США, про що заявнику надсилається повідомлення про позитивні результати розгляду заявки.
Для сорту, зареєстрованого в країнах ЄС та/або США, якщо на вимогу заявника кваліфікаційна експертиза не проводилася, хоча така кваліфікаційна експертиза є обов’язковою для всіх інших сортів, не зареєстрованих в ЄС або в США (ч.3 ст. 12 Закону), Мінагрополітики у разі відповідності заявленого сорту вимогам Закону, за умови наявності висновку про ухвалену назву сорту та сплати відповідного збору та/або державного мита у 15-денний строк з дня надсилання повідомлення про позитивні результати розгляду заявки приймає рішення про державну реєстрацію сорту.