Закон України «Про заходи щодо попередження зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» (далі – Закон) визначає основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.
Нагадуємо, що з 11 липня 2022 року в Україні набули чинності норми Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» № 1978-ІХ.
Відповідно до статті 13 Закону, забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів:
1) у ліфтах і таксофонах;
2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;
4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
6) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;
8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
10) у приміщеннях гуртожитків;
11) на дитячих майданчиках;
12) у місцях загального користування житлових будинків;
13) у підземних переходах;
14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;
15) на вокзалах та станціях;
16) на зупинках громадського транспорту.
Забороняється куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів в аеропортах, крім спеціально відведених для цього місць.
Крім того, суб’єкти господарювання зобов’язані у місцях та закладах, в яких куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено, розміщувати наочну інформація, що складається з графічного знака про заборону куріння і тексту такого змісту: "Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!". - http://surl.li/gikzt
Детальніше зупинимось, на шкоді куріння кальяну.
ЧОМУ НЕБЕЗПЕЧНО КУРИТИ КАЛЬЯН
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) наголошує: 1 година куріння кальяну дорівнює 100 викуреним сигаретам. У процесі до організму людини потрапляють значно вищі рівні монооксиду вуглецю (чадного газу), що призводить до проблем із серцево-судинною системою, кисневого голодування з можливими запамороченнями (а іноді, навіть смерті) тощо. У кальянному димі містяться й інші шкідливі речовини, зокрема продукти згоряння тютюну та вугілля — а це загроза розвитку раку легень, респіраторних захворювань, хвороб ротової порожнини. Крім цього, куріння кальяну із тютюном може призвести до нікотинової залежності — а, як відомо, ця речовина стимулює онкологічні захворювання та негативно впливає на нервову систему, особливо дітей та підлітків.
У людей, які курять кальян, підвищується ризик заразитися інфекційними хворобами, такими як туберкульоз, герпес, гепатит. Від передачі цих захворювань не рятує змінний мундштук, оскільки основні мікроби «живуть» саме у колбі та шлангу. Вони не стерилізуються у громадських закладах після кожного сеансу куріння.
Ще одна загроза кальянів — вони не проходять повної стерилізації після використання іншою особою. У людей, які курять кальян, підвищується ризик зараження інфекційними хворобами — як-от COVID-19, туберкульоз, герпес чи гепатит. І від цього не врятує навіть змінний мундштук, адже основні бактерії «проживають» саме у колбі та шлангу пристрою, які не стерилізуються у громадських закладах після кожного сеансу куріння.
Варто знати, що кальянний дим шкідливий і для тих, хто просто перебуває поряд із курцем. Під час куріння кальяну в повітря виділяються різноманітні хімічні речовини, зокрема, поліциклічні вуглеводні, що є канцерогенами та становлять серйозні ризики для людей навколо. До того ж 85% тютюнового диму складається з газів, які не мають кольору, смаку, запаху й не затримуються водою — тож пасивні курці зазвичай відчувають лише солодкуватий запах ароматизаторів і не усвідомлюють всю небезпеку. Серед загроз — запаморочення, отруєння, головний біль, ураження дихальних шляхів, ішемічна хвороба серця й рак легенів.
Звертаємо увагу споживачів та суб’єктів господарювання: затверджено перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері дотримання антитютюнового законодавства в період дії воєнного стану.
Однією із підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в період воєнного стану є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).
Що робити, якщо вас обкурюють:
- ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення, якщо безпекова ситуація дозволяє;
- звернутися до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення;
- звернутися до поліції за номером 102;
- скласти скаргу до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми бездимного законодавства.
Окрім того, нагадуємо про цифрові ресурси, за допомогою яких можна подати звернення про порушення вимог антитютюнового законодавства:
сайт nosmoking.phc.org.ua;
мобільний застосунок NoSmoking (доступний поки лише для операційної системи android);
чат-бот в месенджері Telegram.