Україна займає лідируючі місця у світовому співтоваристві як країна - експортер рослин та продуктів рослинного походження. При експорті дуже важливою умовою є - збереження високої якості та безпечності української продукції, а також - відповідність вимогам країн-партнерів у міжнародній торгівлі в тому числі дотримання фітосанітарних вимог.
Порушення фітосанітаврних вимог неминуче призводить до отримання нотифікаційних повідомлень, а у деяких випадках – до повної заборони торгівлі між країнами-партнерами. Як підтвердження виконання фітосанітарних вимог, а також для засвідчення наявності або відсутності регульованих шкідливих організмів у будь-яких рослинах, продуктах рослинного походження, упаковці, ґрунті та будь-яких інших організмах, об’єктах або матеріалах суб’єкту господарювання, за попереднім зверненням, видається фітосанітарний сертифікат або фітосанітарний сертифікат на реекспорт.
Фітосанітарні вимоги країн світу можна переглянути на сайтах Секретаріату Міжнародної конвенції із захисту рослин (ІРРС), Європейської організації із захисту рослин (ЕРРО), НОКЗР конкретних країн, а також на сайті Держпродспоживслужби.
Кожна країна світу має право регулювати ввезення рослин, рослинних продуктів й інших об’єктів, тому і виставляє свої специфічні умови для імпорту сільськогосподарської продукції. Одним із заходів регулювання є вимога деяких країн-імпортерів щодо ввезення рослин та продуктів рослинного походження із офіційно встановлених зон, ділянок та місць виробництва вільних від регульованих шкідливих організмів. Порядок офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, затверджено наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 04.03.2021 року № 451. Для встановлення такого статусу суб’єкт господарської діяльності подає заяву про встановлення, підтвердження підтримання, поновлення офіційного статусу місць виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів або шкідливих організмів до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за формою затвердженою наказом Мінекономіки від 04.03.2021 № 451 та документи до заяви визначені даним наказом.
Також умовами для імпорту об’єктів регулювання до країн, може бути проведення обстеження посівів сільськогосподарських культур, багаторічних насаджень, місць зберігання тощо у вегетаційний період. Якщо обстеження буде проводитися на території Тернопільської області то суб’єкт господарювання подає заяву на проведення фітосанітарних процедур до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за формою затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року № 1177 «Деякі питання реалізації Закону України «Про карантин рослин».
За більш детальною інформацією можна звернутися до спеціалістів Управління фітосаітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області зателефонувавши за номером 52-18-14.
Необхідно пам’ятати і знати, що при дотримуванні усіх вимог при експорті вітчизняної продукції попередить виникнення безпідставних бар’єрів у міжнародній торгівлі.