Разом із весняним відновленням вегетації озимих культур активізуються й різноманітні шкідники. З метою аналізу фітосанітарного стану агроценозів та визначення обсягів захисту посівів від шкідливих організмів, спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки у базових та інших господарствах Тернопільської області провели весняні контрольні обстеження та ґрунтові розкопки на визначення стану перезимівлі шкідників сільськогосподарських угідь (озимих культур, багаторічних трав), полів сівозмін, лісосмуг та обстеження в садах.
Ґрунтові розкопки проводяться щорічно для визначення видового складу, щільності, вікового стану та інших показників популяцій шкідників, що зимують в ґрунті. Своєчасне та якісне проведення весняних ґрунтових розкопок та візуальних обстежень дає змогу спрогнозувати фітосанітарний стан агроценозів на весь вегетаційний період та ефективно спланувати майбутні заходи захисту рослин для мінімілізації негативної дії шкідливих організмів на врожай.
В процесі огляду були виявлені такі найпоширеніші шкідники, як личинки дротяників, озимої та листогризучих совок, травневих хрущів, імаго колорадського жука тощо.
Перезимівля шкідників пройшла задовільно, у зв’язку з м’якою зимою відсоток їх загибелі незначний (15-28%). Загибель мишоподібних гризунів зумовлена в основному проведеними родентицидними обробками та несприятливими кліматичними умовами зимово-весняного періоду і становить 24%.
Фізіологічний стан переважної більшості шкідників залишається задовільним, що за сприятливих агрокліматичних умов (стрімке потепління, відсутність зливних опадів та заморозків) дасть можливість швидко відновити чисельність популяції.
Тому моніторинг фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин набуває важливого значення для прийняття правильного рішення щодо обсягів передбачуваних робіт із захисту рослин та збереження майбутнього врожаю. Узагальнені дані в подальшому використовуватимуться для складання прогнозу поширення та розвитку шкідливих організмів у весняно-літній період та методичних рекомендацій щодо захисту сільськогосподарських культур.