Важливість маркування партій насіння сільськогосподарських культур

опубліковано 12 жовтня 2023 року о 15:18

   В розпал посівної кампанії озимих зернових культур під урожай 2024 року аграріям при придбанні посівного матеріалу, особливу увагу слід звернути на маркування.

   Законом України «Про насіння і садивний матеріал» від 26 грудня 2002 р. передбачено, що насіння і садивний матеріал, що вводяться в обіг, обов’язково маркуються і пакуються згідно із законодавством у сфері насінництва та розсадництва. У законодавстві, маркування визначається як нанесення на етикетку інформації про назву ботанічного таксону, сорт, номер партії, категорію, генерацію, рік та місяць пакування, а також іншої інформації згідно з вимогами законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Пакуванням є процес затарювання (фасування) певної маси насіння або кількості садивного матеріалу в упаковку (контейнер).

    Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області інформують про важливість маркування партій насіння призначеного для сівби.

   Вимоги щодо маркування та пакування партій насіння деталізовані у Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики та  продовольства України від 10 липня 2017 р. № 348. Його дія поширюється на всіх суб’єктів насінництва та розсадництва, фізичних осіб — підприємців та юридичних осіб, що здійснюють виробництво, доробку та реалізацію насіння.

   Обов’язковому пакуванню та маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації. Партії сертифікованого насіння нижчих генерацій, які призначені для реалізації, допускається зберігати без пакування (у засіках, буртах), але з обов’язковим маркуванням.

   Основними видами упаковок, що застосовують у насінництві, є мішки, торбинки, пакети, контейнери та біг-беги різної місткості, що забезпечують надійну цілісність їх вмісту під час зберігання і транспортування та унеможливлюють зміни їх вмісту після закриття упаковок. Для упаковок використовують матеріали із натурального або штучного волокна, щільний папір, картон, пластик, металеву фольгу та інші матеріали, придатні для пакування насіння. Упаковка повинна бути цілою, міцною, чистою, сухою і знезараженою від шкідників і збудників хвороб. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нові упаковки.

   Звертаємо увагу на ЕТИКЕТКУ запакованого і промаркованого насіння:

  • Форма етикетки прямокутна, мінімальний розмір (довжина × ширина) – 110 х 67 мм. Текст друкується чорним кольором.

   На лицьовому боці етикетки лівий край повинен містити напис «Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» обкантовано чорною смугою завширшки 30 міліметрів, решта лицьового боку етикетки фарбується такими кольорами:

  • для добазового насіння – білим з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки;
  • для базового насіння – білим;
  • для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитним;
  • для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоним, для суміші насіння – зеленим;
  • для неостаточно сертифікованого насіння – сірим.

   По центру лицьового боку етикетки наведено фоновою сіткою дві великі літери «UA».

   У нижній частині етикетки зазначається її індивідуальний номер, визначений Державним підприємством «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2017 року № 97 «Про затвердження Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

   Маркування повинно містити усю необхідну інформацію про запаковане насіння, яке повністю відобразить споживачеві його якість. Крім основних позицій, які обов'язково повинні бути зазначені на етикетці чи пакуванні, повинно також бути зазначено:

- для каліброваного насіння - номер фракції;

- для протруєного та обробленого іншими препаратами насіння - назва протруйника (препарату);

- для насіння, доробленого і запакованого на насіннєвих заводах, а також для фасованого насіння, призначеного для роздрібної торгівлі, - найменування підприємства, де запаковано або розфасовано насіння, із зазначенням реквізитів, а також відомостей про перепакування або перемаркування (якщо такі дії мали місце).

   Слід зазначити, що документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння.

   За більш детальною інформацією та для отримання консультацій звертайтеся до спеціалістів відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки зателефонувавши за номером 52-18-14.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux