З метою забезпечення виконання Закону України «Про карантин рослин», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 № 1177 (із змінами), а також на виконання наказу Держпродспоживслужби від 10 грудня 2024 року № 850 «Про проведення навчання державних фітосанітарних інспекторів з питань роботи PHIS» 09 січня 2025 року, в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Тернопільській області відбулося навчання для державних фітосанітарних інспекторів щодо роботи в системі Phytosanitary Inspection System (PHIS) з рішенням еPhyto, яка розроблена та впроваджується за сприяння проєкту Global Alliance for Trade Facilitation (GIZ) та проєкту «Подальша підтримка у погодженні українського законодавства, контролю та поінформованості із законодавством ЄС у сфері безпечності харчових продуктів, здоров’я та благополуччя тварин, фітосанітарії ILCA – EU4SaferFood». Завдяки впровадженню оновлень Україна зможе обмінюватися електронними фітосанітарними сертифікатами. Підготовка державних фітосанітарних інспекторів до роботи у системі PHIS разом з рішенням ePhyto є ключовим етапом на шляху до цифровізації сертифікатів у сфері карантину рослин.
Перед початком навчання, начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Ігор Рогальський привітав учасників та у своєму вступному слові наголосив, що одним із пріоритетом роботи Держпродспоживслужби на 2025 рік є цифровізація/діджиталізація процесів та послуг, зокрема запровадження електронної фітосанітарної сертифікації ePhyto через PHIS. Це забезпечить відповідність міжнародним стандартам, сприятиме розширенню експортних можливостей та підвищать ефективність у сферах карантину та захисту рослин.
Навчання відбулося у два етапи. Відповідно до програми навчання спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки, учасники заходу ознайомилися з новими функціональними можливостями інформаційної системи PHIS в частині реалізації еPhyto. Під час практичних занять щодо оформлення документів в системі PHIS при здійсненні фітосанітарного контролю та при оформленні експортних вантажів і переміщення їх в межах України, опрацьовано аспекти роботи з реєстром отриманих сертифікатів та їх використання, а також з реєстром відправлених сертифікатів. Спеціалісти також працювали в групах, де розглянули низку ситуативних вправ з оформлення вантажів з об’єктами регулювання, які ввозяться в Україну, вивозяться за межі України, переміщаються територією країни.
Навчання було змістовним і супроводжувалося презентаційними матеріалами.