Для отримання якісного насіннєвого матеріалу перехреснозапильних сільськогосподарських культур, а саме: жита, тритикале, гречки, кукурудзи, соняшнику, ріпаку, гірчиці, редьки олійної, суріпиці необхідно насіннєві посіви захистити від випадкового перехресного запилення, тобто дотримуватись норм граничної просторової ізоляції від інших видів, сортів та гібридів вищезазначених сільськогосподарських культур.
Питання дотримання норм просторової ізоляції між суб’єктами господарювання регулюється Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.10.2016 року № 365 «Про затвердження Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів».
Спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області нагадують суб’єктам насінництва та розсадництва наступне:
Не пізніше 1 березня 2024 року, суб’єкт насінництва та розсадництва повинен подати до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області план-схему розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур.
Суб’єкти насінництва та розсадництва мають право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів I покоління) перехреснозапильних культур перед іншими суб’єктами господарювання, що здійснюють товарне сільськогосподарське виробництво.
Під правом на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів розуміють, що в разі подання суб’єктом насінництва та розсадництва план-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Держпродспоживслужби, інші суб’єкти господарювання не мають права розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на відстані в межах норм просторової ізоляції.
Суб’єкт насінництва та розсадництва, від якого план-схема надійшла першою, має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.
У разі надходження плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин, при розміщенні яких будуть порушені норми просторової ізоляції, територіальний орган Держпродспоживслужби протягом семи робочих днів з дати надходження відповідного плану-схеми повідомляє суб’єктів насінництва та розсадництва, що подали відповідні плани-схеми, який саме суб’єкт насінництва та розсадництва має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин.
Підставою для відмови в наданні переваги при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин є відсутність суб’єкта насінництва та розсадництва у Державному реєстрі суб’єктів насінництві та розсадництва.
За більш детальною інформацією та для отримання консультацій звертайтеся до спеціалістів відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за телефоном 52-18-14.