У Головному управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області відбулося навчання державних фітосанітарних інспекторів

опубліковано 18 квітня 2023 року о 13:30

   Із збільшенням торгівельних відносин із країнами – партнерами у міжнародній торгівлі, збільшується ризик занесення небезпечних шкідливих оранізмів, які можуть завдати великої шкоди сільському господарству країни. На сайті Міжнародної конвенції із захисту рослин (МКЗР) розміщено повідомлення Європейської та середземноморської організації захисту рослин (ЄОЗР) про перше виявлення кукурудзяної листової совки (Spodoptera frugiperda) на території Туреччини та південноaфриканського цитрусового трипса (Scirtothrips aurantii) на території Португалії. Крім того, Національна організація захисту рослин (НОЗР) Нідерландів – Netherlands Food and Consumer Product Safety Authority повідомила Секретаріат ЄОЗР про перше виявлення ентеролобіумової галової нематоди (Meloidogyne enterolobii Yang&Eisen.) на її території. M. enterolobii виявлено на декоративних рослинах Ficus microcarpa Ginseng (фікус дрібноплідний) на одній виробничій ділянці (теплиці) торгового підприємства.

   Вищезазначені карантинні організми включені до списку А 1 «Карантинні організми, відсутні в Україні» Переліку регульованих шкідливих організмів, який затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.11.2006 року № 716 (зі змінами).

   Враховуючи те, що є ймовірність занесення даних небезпечних шкідливих організмів, з метою охорони території країни від проникнення зазначених карантинних організмів, при здійсненні фітосанітарних процедур звертається увага на характер пошкодження, ознаки пошкодження об’єктів регулювання.

    З метою покращення професійних якостей, розширення та поглиблення знань, умінь та навичок організовано та проведено навчання спеціалістів Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області спільно з фахівцями Державної установи «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія» щодо біології, морфології, географії поширення, шкодочинності кукурудзяної листової совки (Spodoptera frugiperda), південноaфриканського цитрусового трипса (Scirtothrips aurantii), ентеролобіумової галової нематоди (Meloidogyne enterolobii Yang&Eisen.) та застосування фітосанітарних заходів до даних карантинних організмів.

   Довідка:

   Кукурудзяна листяна совка (Spodoptera frugiperda (Smith). Широкий поліфаг, який віддає перевагу переважно злаковим культурам (кукурудза, рис, сорго), також пошкоджує капусту, перець, бавовник, томат, квасолю, баклажан, хризантеми, гвоздики та ін. Це сіро-коричневий метелик 32-38 мм. Самці темніші, передні крила з темними мітками і блідими смужками, задні крила білі. Самки світлішого кольору. Відкладають по 100-300 яєць. Через 2-10 днів з’являються молоді гусениці зеленого кольору з чорними смужками і плямами, з віком гусениці темнішають (мають характерний жовтий малюнок на голові у вигляді перевернутої літери Y). Харчуються найбільш м'якими частинами листя, залишаючи листяну пластинку. Гусениці старшого віку менш вибагливі, і можуть харчуватися різними частинами рослин (качани кукурудзи, плоди томатів, баклажанів), можуть навіть перегризати стебло рослини. У теплицях гусениці можуть сильно пошкоджувати розсаду.

   Південноaфриканський цитрусовий трипс (Scirtothrips aurantii). Цей трипс поліфаг який найбільше пошкоджує цитрусові (апельсин, лимон, помело), також арахіс, банан, виноград, спаржу та ін. Батьківщиною трипса є Африка, виявлений у Ємені, Австралії. Дорослі особини блідо-жовто-оранжевого кольору, голова ширша за довжину, 8-членикові вусики, темні смуги на сегментах черевця, вузькі крила з бахромою. Самки мають довжину 0,6-0,9 мм, а самці дещо менші. Самки прорізають яйцекладом епідерміс і відкладають яйця. Личинки (німфи) жовті, поверхня тіла дрібнозерниста. Перетворення в імаго відбувається серед опалого листя, на поверхні грунту. Розмноження триває безперервно. Усі фази шкідника живляться клітинами епідермального шару молодих листків і плодів. Пошкодженим рослинам властивий сріблястий або бронзовий блиск листків, коричневі плями, недорозвиненість листків і пагонів. Плоди деформовані, ближче до плодоніжки утворюється характерне (некрозне) сріблясте кільце. Ушкоджені плоди і листки передчасно старіють. Південноафриканський цитрусовий трипс поширюється в основному із садивним матеріалом рослин-живителів. Поширення з партіями зрілих плодів майже не відбувається так, як для розмноження і розвитку йому необхідна наявність молодої рослинної тканини.

   Ентеролобіумова галова нематода (Meloidogyne enterolobii Yang&Eisen.) є поліфагом, вражає деревні і трав'янисті рослини і має багато рослин-господарів, в тому числі культурних рослин (перець, кавун, огірок, помідори, квасоля, соя) і бур'янів. В цілому цикл розвитку галових нематод починається з виходу личинки другого віку (інвазійних личинка) з яйця. Потрапивши в ґрунт, личинка реагує на кореневі виділення і проникає в корінь. Потрапивши в кореневу систему, личинка 2-3 дні мігрує уздовж провідних судин, потім зупиняється, формує навколо себе групу клітин, які її живлять і на 6-й день починає роздуватися (формуються гали). З цього моменту майбутні самки галової нематоди перестають рухатися і не виходять в ґрунт, продовжуючи свій розвиток і розмноження під тканинами кореня. Личинки другого віку і самці мають червоподібну форму. Личинки третього, четвертого віку і статевозрілі самки роздуті. Останні в більшості випадків кулясті, лимоноподібні або циліндричні, білого, рідше злегка сіруватого кольору з виступаючим головним кінцем. У наступні дні личинки линяють, проходячи третій і четвертий віки. На 18-24-й день після проникнення в корінь формується самка, а яйцевий мішок - на 24-27-й день. Через 2-3 дні після цього починається відкладання яєць. За сприятливих умов життєвий цикл займає 4-5 тижнів, і самки продукують близько 400-600 яєць.

   Шкідливість галових нематод проявляється в утворенні галів (пухлин), які своїми розмірами можуть досягати дитячого кулачка. Заражені нематодами рослин зневоднюються, розвивається хлороз, а генеративна система не виконує своїх функцій, рослини відстаю в рості і знижується врожай. При такому стані рослин можна втратити 30-50, а в деяких випадках і всі 100% врожаю. Найбільш шкідливими є нематоди в закритому ґрунті.

   Поширення нематоди відбувається зазвичай із зараженим садивним матеріалом та грунтом, сільськогосподарським інвентарем, стічними водами, птахами.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux