Подорожі можуть бути захопливими і незабутніми, але варто бути обережними, щоб не зіпсувати собі відпустку. Ось кілька порад, які допоможуть вам уникнути неприємних ситуацій під час планування і здійснення поїздки.
Перш за все потрібно пам’ятати, права туриста як споживача туристичних послуг захищаються Законом України «Про туризм», а також нормами Закону України «Про захист прав споживачів» й відповідними положеннями Цивільного кодексу України.
Щоб обрати компанію з хорошою репутацією, чинною ліцензією та фінансовим забезпеченням, варто ознайомитись із актуальною інформацією доступною на офіційному сайті https://www.tourism.gov.ua у розділі "Діяльність-Ліцензування туроператорської діяльності - Ліцензійний реєстр".
Перед підписанням договору на туристичне обслуговування необхідно уважно ознайомитись з його умовами, зокрема з правами та обов'язками сторін.
До договору на туристичне обслуговування застосовуються загальні положення договору про надання послуг, якщо інше не передбачено законом.
Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі відповідно до Закону України «Про туризм».
У договорі на туристичне обслуговування зазначаються істотні умови договору:
-строк перебування у місці надання туристичних послуг із зазначенням дат початку та закінчення туристичного обслуговування;
-характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення,
-зокрема їх вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту);
-готелі та інші аналогічні засоби розміщення, їх місце розташування, категорія, а також строк і порядок оплати готельного обслуговування;
-види і способи забезпечення харчування;
-мінімальна кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв'язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи;
-програма туристичного обслуговування;
-види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту;
-інші суб'єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту;
-страховик, що здійснює обов'язкове та/або добровільне страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов'язаних з наданням туристичних послуг;
-правила в'їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там;
-вартість туристичного обслуговування і порядок оплати;
-форма розрахунку.
Відповідно до вимог статті 20 Закону України «Про туризм» турист має право відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійсненх ним документально підтверджених витрат, пов'язаних із відмовою.
Туроператор або турагент також має право відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, коли це відбулося з вини туриста. Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування окрім випадків, якщо:
Таким чином для забезпечення від порушення своїх прав потрібно зберігати всі документи: квитанції, чеки, підтвердження бронювання та інші документи, які можуть стати доказами у разі виникнення спорів.
Звертаємо також увагу на те, що відповідальність за порушення законодавства в галузі туризму передбачена ст.30 Закону України «Про туризм».