• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Тютюнова білокрилка – небезпечний шкідник сільськогосподарських культур закритого ґрунту
опубліковано 08 квітня 2025 року о 15:30

Тютюнова білокрилка (Bemisia tabaci Gen.) є небезпечним ентомологічним карантинним організмом, який шкодить багатьом культурам, як відкритого так і закритого ґрунту. Вперше шкодочинність білокрилки проявилась на плантаціях тютюну у 1889 році в Греції, в зв’язку з чим вид і отримав назву Тютюнова білокрилка (Bemisia tabaci Gen.). Зараз тютюнова білокрилка розповсюджена на всіх континентах, окрім Антарктиди. Глобальне потепління, розширення міжнародної торгівлі, висока пластичність та багатоїдність шкідника сприяє його широкому поширенню. У зв’язку з високим рівнем шкодо чинності, тютюнова білокрилка внесена до Переліку регульованих шкідливих організмів як карантинний організм, відсутній в Україні (список А-1).

Спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області надають опис даного шкідника та розповідають про шкодочинність, способи поширення та методи боротьби з Bemisia tabaci Gen.

Імаго, яйцекладки і пупарії B. tabaci досить легко можна сплутати зі звичайною тепличною білокрилкою (Trialeurodes vaporariorum). Зазвичай імаго літають мало. Якщо їх потурбувати, вони підіймаються у повітря і одразу намагаються повернутися на це саме місце. За рік в теплицях (близько 30-33°С) може розвиватись 11-15 генерацій. У дорослої особи Bemisia tabaci тіло жовте, розміром близько 1 мм в довжину з білими крильцями. Самці дещо менші за самок. Тіло і обидві пари крил покриті порошкоподібним восковим секретом, білим ледь жовтуватим. Яйця жовтувато-зелені, грушоподібні. Личинка зеленувато-жовта. Німфа – жовта, 0,6-0,9 мм завдовжки з двома короткими хвостовими щетинками, на спині 1-7 пар щетинок. Самки Bemisia tabaci Gen. при високій температурі живуть 10-15 днів, відкладають яйця на нижній поверхні листків, розміщуючи їх кільцями. Через 5-9 днів з яєць виходять личинки (німфи), які проходять чотири стадії розвитку кожна тривалістю 2-4 дні, 4-та стадія називається «пупарій» за якою ведеться визначення шкідника. Личинки прикріплюються до листа і живляться соком рослини. Імаго виходить через Т-подібний отвір на верхньому боці німфи. Через 12-20 годин імаго спарюються. У самок висока плодючість, сягає 160 яєць.

Способи поширення B. tabaci. Дорослі особини тютюнової білокрилки літають не дуже добре, але завдяки своїм маленьким розмірам вони можуть бути перенесені вітром на досить великі відстані. В умовах теплиць, при недотриманні захисних заходів, імаго переноситься з вогнища зараження в вільні відділи теплиці на одязі і волоссі персоналу, з рослинними відходами, тарою. Шкідник може бути занесений в Україну з садивним матеріалом рослин-господарів, зрізаними квітами, свіжими овочами на будь-якій стадії розвитку шкідника. У європейському регіоні найбільш звичайним джерелом поширення B. tabaci є пуансеттія (Рoinsettia) та гібіскус (Hibiscuc), які широко використовується в міжнародній торгівлі.

Шкідливість. В умовах теплиць і оранжерей головними рослинами-господарями білокрилки є перець, огірки, салат, томати, квітково-декоративні (такі як троянда, гербера, азалія, пеларгонія, глоксинія, фікус, гібіскус). У відкритому ґрунті шкідник може живитись на рослинах 300 видів. Шкоди завдають личинки, що висмоктують сік викликаючи ослаблення рослин, що призводить до зменшення висоти рослини та кількості пагонів, знижується якість врожаю. Тютюнова білокрилка переносить понад 60 різних небезпечних збудників вірусів рослин.

При високій щільності заселення на листках з’являються численні хлоротичні плями. Згодом листя скручується, жовтіє і в’яне. В результаті втрачається декоративність, порушується нормальне дихання і фотосинтез рослин, знижується або повністю втрачаються товарні якості овочів та плодів. Медвяна роса, яку виділяють личинки, вкриває поверхню листків, зменшуючи при цьому інтенсивність фотосинтезу, особливо, якщо на ній розвиваються сажкові гриби.

Фітосанітарними заходами щодо тютюнової білокрилки є заборона завезення в Україну рослин з листям, цибулин, бульб, живців, квітів, плодів, зрізаних квіток і бутонів, свіжого листя, гілок для складання букетів, свіжих плодів: капусти качанної, цвітної, броколі та інших їстівних овочів, з роду Brassica, салатів і іншої зелені, заселених тютюнової білокрилкою. У разі виявлення росли або їх частин, які заселені тютюновою білокрилкою, вся партія імпортної продукції підлягає поверненню до країни експортера, або знищенню.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux