З метою організації належного догляду за посівами та здійснення визначених організаційно-технічних заходів потрібно проводити моніторинг стану озимих культур — систематичні спостереження і контроль за станом посівів озимих культур.
Виробники насіння приділяють неабияку увагу питанню перезимівлі озимих зернових культур, не дивлячись на поступове потепління клімату, адже ці результати є визначальними в аспекті забезпечення економічного потенціалу кожного окремо взятого господарства та продовольчої безпеки нашої держави в цілому. Від величини можливої загибелі посівів залежать не тільки кількісні втрати насіннєвої продукції, але й заходи по ліквідації її наслідків, пов’язані з додатковими матеріальними витратами на насіннєвий матеріал і перебудовою планів проведення весняно-польових робіт.
Сприятливі погодні умови в подальшому не виключають систематичної оцінки умов перезимівлі та стану посівів озимих зернових культур, яка повинна проводитися за комплексом метеорологічних факторів, головним з яких є мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння рослин, що характеризує ступінь несприятливої дії низьких температур, критичні значення яких для озимини в кінці зимівлі та навесні навіть за нетривалого похолодання можуть становити лише 8–10°С морозу.
Оскільки щороку комбінація погодних чинників у зимовий період змінюється, важливою складовою моніторингу посівів озимих культур є діагностика їх стану та прогноз перезимівлі посівів на кожному конкретному полі.
Отже, в цілому погодні умови впродовж більшої частини зимового періоду були достатньо сприятливими для перезимівлі озимих зернових культур, про що свідчать стан посівів та гідротермічні показники.
Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області провели моніторинг стану насінницьких посівів озимих культур закладених під урожай 2024 року в суб'єктів насінництва та розсадництва Тернопільщини.
За результатами обстежень, стан посівів озимих зернових культур наразі добрий або переважно добрий. Рослини знаходилися у фазі кущіння, утворивши в середньому 2–5 пагонів та мали достатньо розвинену вторинну кореневу систему, яскраво зелений колір. Загибель культур у зимовий період вдалося уникнути.
Враховуючи загальний стан посівів, суб’єкти насінництва та розсадництва Тернопільської області розробляють подальший план робіт відносно до умов, що склалися, а також відповідну систему догляду за посівами озимих культур, готуються до комплексу весняних польових робіт, здійснюючи перше азотне підживлення і підживлення сульфатом амонію. Протягом осінньо-зимового періоду накопичення вологи у ґрунті відбулося майже в усіх регіонах області, тож це повинно створити сприятливі умови для розвитку культур протягом першої частини їх вегетації.