Фітодизайн стає невід’ємною частиною сучасного інтер’єру житлових та офісних приміщень. Декоративні рослини є прикрасою приміщення, створюють затишок, комфорт, а також є джерелом свіжого повітря. Проте, рослини кімнат також можуть пошкоджувати різноманітні шкідники.
Спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області дають коротку характеристику шкідникам декоративних кімнатних рослин, як їх розпізнати і які методи можна застосовувати при профілактиці та боротьбі.
Найпоширенішими шкідниками зелених кімнатних рослин є:
Попелиця зустрічається дуже часто на рослинах. Це є маленькі комахи, що скупчуються колоніями на молодих пагонах, бутонах, листках. Вони висмоктують сік із рослин, через що ті слабшають і перестають рости.
Щитівки можуть завдати рослинам серйозної шкоди. Тіло шкідника покрите захисним панциром, колір якого варіюється від світло-кремового до темно-коричневого залежно від виду і має вигляд маленьких опуклих плям. Вони прикріплюються до стебел і листків, висмоктуючи поживні речовини. Рослина заражена щитівкою починає в’янути.
Павутинний кліщ є одним із найнебезпечнішим шкідником квіткових декоративних рослин. Дуже дрібний шкідник, що часто залишає тонку павутинку на нижньому боці листків. Активно павутинний кліщ розвивається у спеку, коли повітря стає надмірно сухим. Його присутність можна впізнати за блідими плямами на листках. Ріст рослини пригнічується, бутони і квітки опадають, загальний стан зів’янення нещодавно ще здорової рослини. Сприяє поширенню грибкових інфекцій.
Трипси це маленькі комахи з видовженим тілом, що рухаються швидко і можуть викликати пожовтіння та деформацію листків. На листі та пагонах від пошкодження залишаються проколи, які поступово розростаються, стають спочатку жовтими, а потім бурими, внаслідок чого листки відмирають. Шкідники віддають перевагу квітучим культурам, наприклад, кімнатним трояндам, фіалкам, герані, гібіскусу.
Борошнистий червець вважається одним із найнебезпечніших і поширених шкідників кімнатних рослин. Видовжені комахи, вкриті борошнистим нальотом білого або кремового кольору. Зазвичай вони формують колонії на листках та пагонах, тому їх досить легко впізнати. Білий пухнастий наліт на листках і стеблах — це явна ознака присутності борошнистого червця. Вони активні у спеку при високій вологості. Ці шкідники також висмоктують соки з рослин, що спричиняє в’янення квітів та опадання листя.
Грибкові комарики - маленькі чорні комахи, які літають навколо рослини. Мошкара, що літає – рослинам не шкодить, а тільки дратує їх власників. Їх личинки живуть у ґрунті і можуть пошкоджувати коріння. Вони живляться соком рослин та молодими корінцями.
Методи боротьби із цими шкідливими організмами:
Механічний метод полягає у видаленні шкідників вручну за допомогою ватних паличок, або дисків змочених у мильному розчині або спирті. Видалення (зрізування) сильно пошкоджених частин рослин.
Застосування хімічних препаратів - це застосування спеціальних інсектицидів, які необхідно купляти у спеціалізованих магазинах, щоб уникнути придбання фальсифікованих препаратів. Цей метод вважається найефективнішим, і необхідно обов'язково дотримуватись інструкцій щодо застосування таких препаратів.
Застосування біологічних засобів захисту рослин є хорошою альтернативою у боротьбі з шкідниками декоративних рослин. Вони безпечні для людей і тварин. Діють трошки повільніше, але часто мають ще й лікувальний ефект. Їх також можна використовувати в профілактичних цілях.
Профілактика. Необхідно забезпечувати правильний догляд: оптимальне освітлення, вологість і полив, а також уникати перезволоження ґрунту, щоб запобігти появі грибкових комариків.
Також, необхідно періодично промивати листя під теплою водою, при пересаджуванні використовувати стерильний ґрунт та ізолювати нові рослини на 2-3 тижні, щоб переконатися, що вони не є носіями шкідників.
Нагадуємо про основні правила при роботі з хімічними та біологічними препаратами:
Дотримуючись цих простих порад, ви зможете захистити свої декоративні рослини від шкідників і зберегти їх здоровими та красивими.
І нехай ваші кімнатні рослини завжди будуть розкішними.