Дуже часто у операторів ринку, які планують відкрити власний бізнес виникають питання щодо того, який саме документ їм необхідно отримати для провадження діяльності із виробництва та/або обігу харчових продуктів. Для провадження діяльності із виробництва та/або обігу харчових продуктів, суб’єкт господарювання має отримати у Центрі надання адміністративних послуг експлуатаційний дозвіл або рішення про державну реєстрацію потужності оператора ринку.
Отож, розглянемо кожного з них.
Експлуатаційний дозвіл - документ дозвільного характеру, що видається територіальним органом компетентного органу операторові ринку за результатами інспектування його потужності та посвідчує право оператора ринку здійснювати визначену діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження (Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»).
Для отримання експлуатаційного дозволу оператор ринку подає заяву, в якій зазначаються найменування, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходження або прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), місце проживання оператора ринку, назва (опис) потужності, її адреса, заплановані види діяльності та перелік харчових продуктів, які планується виробляти або зберігати, вид оператора ринку за класифікацією суб’єктів господарювання, визначеною Господарським кодексом України (суб’єкт мікро-, малого, середнього або великого підприємництва). Заява про видачу експлуатаційного дозволу підписується оператором ринку або уповноваженою ним особою на подається до Центру надання адміністративних послуг.
За видачу експлуатаційного дозволу, поновлення його дії справляється плата (адміністративний збір), що зараховується до державного бюджету та становить 0,17 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому подано заяву про видачу або поновлення дії експлуатаційного дозволу. Переоформлення, видача дубліката експлуатаційного дозволу здійснюються безоплатно.
Які потужності повинні отримати експлуатаційний дозвіл?
Державна реєстрація потужності.
Державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу. Якщо підприємство вже отримало експлуатаційний дозвіл, то реєструвати потужність не треба!
Реєстрація потужності – це процес включення харчової потужності до державного реєстру потужностей та присвоєння персонального номеру виду r-UA-xx-xxxxx. (ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»). Реєстрація проводиться шляхом подачі заяви до Центру надання адміністративних послуг або через застосунок «Дія» без проведення попереднього інспектування.
Наведемо приклади підприємств, які повинні зареєструвати свою потужність (перелік не є вичерпним):
Отже, відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», усі оператори ринку, які задіяні у харчовому ланцюгу потребують державної реєстрації встановленої законом, або отримання експлуатаційного дозволу на відповідну потужність, а згідно пункту 2 та 3 частини 1 статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності, якщо обов’язковість її державної реєстрації встановлена законом тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі одинадцяти мінімальних заробітних плат, а виробництво, зберігання харчових продуктів або кормів без отримання експлуатаційного дозволу на відповідну потужність, якщо обов’язковість його отримання встановлена законом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат