Результати державного санітарно-епідеміологічного нагляду за об’єктами питного водопостачання на території Тернопільської області

опубліковано 11 червня 2025 року о 15:26

  • Одним із пріоритетних напрямків діяльності Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області є здійснення державного нагляду (контролю) за об’єктами питного водопостачання. На виконання доручень Прем’єр-міністра України, рішень Державної та регіональної комісій з питань ТЕБ та НС державний санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням вимог санітарного законодавства на об’єктах систем водопостачання населених пунктів на даний час здійснюється шляхом проведення комісійних обстежень об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання спільно з представниками органів місцевого самоврядування, а також проводиться лабораторний моніторинг води питної за показниками якості та безпеки.

На обліку Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області знаходиться 980 об’єктів питного водопостачання, у тому числі - 378 об’єктів централізованого водопостачання (225 суб’єктів господарювання, з них 36 ліцензіатів) та 602 об’єкти нецентралізованого водопостачання. З початку року проведено комісійні обстеження 166 об’єктів питного водопостачання, з них – 148 об’єктів централізованого водопостачання та 18 об’єктів нецентралізованого водопостачання. На 122 (73,9% від загальної кількості обстежених) об’єктах водопостачання виявлено порушення вимог санітарного законодавства, у тому числі – на 110 (74,3%) централізованого водопостачання та на 12 (66,7%) нецентралізованого водопостачання. Керівникам, балансоутримувачам надано письмові рекомендації з приводу виявлених порушень, їх виконання перебуває на контролі.

Основні порушення, що були виявлені під час обстежень: відсутня проектна документація на організацію зон санітарної охорони джерел питного водопостачання; не дотримуються зони санітарної охорони; не огороджений перший пояс зони санітарної охорони; відсутні технологічні регламенти для підприємств централізованого водопостачання; не у повному обсязі здійснюється виробничий контроль якості води питної, що подається населенню; на більшій частині сільських водопроводів відсутні системи доочистки та знезараження питної води; несвоєчасне проходження періодичних профілактичних медоглядів працівниками підприємств водопостачання.

З метою належного контролю за станом санітарної та епідемічної ситуації на території Тернопільської області, зокрема, в частині забезпечення населення якісною та безпечною для здоров’я людини питною водою, здійснюється відбір взірців води питної для проведення моніторингових лабораторних досліджень за бюджетною програмою згідно «Плану проведення лабораторних випробувань, вимірювань, досліджень та експертизи під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері санітарного законодавства на 2025 рік» на базі уповноваженої лабораторії Держпродспоживслужби - Тернопільської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби України. За результатами моніторингових досліджень за 5 місяців 2025 року проведено 2259 досліджень води питної централізованого водопостачання, з них - 108 (4,78%) не відповідали нормативним показникам, в тому числі – 1777 за санітарно-хімічними показниками (80 відхилень – 4,5%) та 482 – за мікробіологічними показниками (28 відхилень – 5,8%). З приводу виявлених відхилень у досліджених взірцях води власникам та керівникам об’єктів дані пропозиції щодо встановлення причин невідповідностей якості води питної нормативним значенням та необхідності проведення комплексу профілактичних заходів, виконання заходів контролюються, проводяться контрольні дослідження.

Представники Головного управління Держпродспоживслужби взяли участь у 18 засіданнях місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з прийняттям відповідних рішень щодо забезпечення населення області якісною та безпечною для здоров’я людини питною водою.

Робота за вказаним напрямком діяльності продовжується.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux