Рак картоплі – небезпечне карантинне захворювання

опубліковано 13 квітня 2023 року о 14:22

   Рак картоплі – одна з небезпечних карантинних хвороб, яка завдає значних втрат врожаю картоплі, погіршує її товарні та смакові якості. Збудником хвороби є гриб Synchytrium endobioticum Pers., який при занесенні в ґрунт швидко накопичується і через 2–3 роки уражує велику кількість рослин картоплі. Бульби стають непридатними для споживання. Особливо шкідливим рак є на присадибних ділянках: при беззмінній культурі і вирощуванні сприйнятливих сортів хвороба спричиняє повну втрату врожаю.

   Найбільш характерною ознакою захворювання є утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, а при сильному ураженні - на стеблах, листках і квітках. Очевидні симптоми хвороби у вигляді наростів дають можливість легко розпізнати рак картоплі і відрізнити його від інших захворювань.  На бульбах нарости утворюються у вічках. Спочатку вони дрібні, а згодом дуже розростаються і часто перевищують розмір самої бульби. За зовнішнім виглядом нарости нагадують цвітну капусту. Нарости, які формуються в ґрунті, білого кольору, а на надземних частинах рослин – зеленого. Листки уражені раком сильно потовщуються, а поверхня їх стає нерівною і зморшкуватою. На квітках спостерігається цілковита деформація тичинок, а загалом і всієї квітки. Під кінець вегетації ракові нарости, які утворилися на картоплі чорніють, загнивають і мають неприємний запах. Нарости розвиваються на бульбах і в сховищах, якщо врожай вирощено на зараженій ділянці.

    Які ж шляхи поширення збудника? Найчастіше рак картоплі поширюється із зараженими бульбами або бульбами стійких сортів, забруднених частинками зараженого грунту. І не тільки з бульбами розноситься хвороботворний гриб, але і з цибулинами, коренеплодами, саджанцями та розсадою, вирощеними на зараженій ділянці. Грунт, який пристав до грунтообробних знарядь і до інвентарю, а також до взуття людей і копита тварин, до тари, може створити нове вогнище захворювання. Іноді зооспорангіі гриба переносяться з більш піднесених заражених ділянок потоками талих і дощових вод.

    А як боротися з цією підступною хворобою?

    Головне тут - вирощування ракостійких сортів, які перешкоджають розвитку хвороби. Чистосортне садіння ракостійких сортів повністю очищають грунт від інфекції за 5-6 років. Необхідно вчасно видаляти домішки сприйнятливих до раку сортів картоплі.

    З ракостійких високоврожайних сортів картоплі, які сприятливі для вирощування у нашому регіоні назвемо такі: Прада (має високу стійкість до раку та інших грибкових захворювань); Беллароза (стіка до раку, а також до вірусних захворювань); Раномі (висока стійкість до раку ); Тирас (стійка до збудника раку, а також парші звичайної); Гранада (висока стійкість проти раку, а також фітофторозу, макроспоріозу); Княгиня (має високу стійкість проти раку); Констанс (стійка до пошкодження раку та нематод); Лабелла (стійка до пошкодження раку та нематод); Мирослава (стійка до пошкодження раку, нематод, фітофторозу, макроспоріозу); Парадізо (висока стійкість до раку, фітофторозу); Родріга (висока стійкість до раку картоплі); Рудольф (сорт стійкий до пошкодження нематодою і раком картоплі); Фотинія (висока стійкість до макроспоріозу, фітофторозу, раку картоплі); Бельмонда (стійка до нематод та раку).

    На території Тернопільської області станом на 01.01.2023 року карантинний режим по раку картоплі не запроваджено. Щороку спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області проводять моніторинг території на виявлення цього небезпечного карантинного захворювання. Моніторингу підлягають поля сільськогосподарських підприємств області, а також присадибні ділянки приватного сектору. Відібрані зразки вегетуючої рослини (частини рослини, бульби) будуть направлятися у фітосанітарну лабораторію для проведення фітосанітарної експертизи. У 2023 році такий моніторинг проводитиметься у вегетаційний період.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux