Потівірус шарки сливи (віспа)– небезпечне вірусне захворювання кісточкових культур

опубліковано 06 червня 2024 року о 10:30

З болгарської мови «шарка» означає «віспа», що і дало назву потівірусу шарки сливи (Plum pox potyvirus, PPV). Цей збудник, відомий також як вірус віспи сливи, спричиняє вкрай небезпечне вірусне захворювання, яке уражує сливи, персики, абрикоси,та інші види родини Розоцвітих. Воно веде до серйозних економічних збитків в садівництві, обмежуючи виробництво та експорт фруктів з уражених регіонів. Вірус шарки сливи є карантинним організмом у багатьох країнах, зокрема в Україні, і належить до списку А-2 Карантинні організми, обмежено поширені в Україні Переліку регульованих шкідливих організмів.

Вірус шарки сливи вперше було ідентифіковано в Болгарії у 1916 році, і з того часу він проник у інші країни світу. Країни поширення: Європа (Австрія, Албанія, Болгарія, Боснія і Герцоговина, Великобританія, Греція, Іспанія, Італія, Литва, Люксембург, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Україна, Франція, Хорватія, Чехія); Азія (Індія, Йорданія, Казахстан, Кіпр, Сирія, Туреччина); Африка (Єгипет, Туніс); Північна Америка (Канада, США); Півддена Америка (Аргентина, Чилі).

У період вегетації рослин державні фітосанітарні інспектори Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області проводять моніторинг кісточкових насаджень на виявлення потівірусу шарки слив (віспи).

Симптоми зараження PPV варіюються залежно від виду рослини, стадії розвитку та погодних умов, але зазвичай включають пожовтіння листя та появу характерних кільцевих плям чи смуг на листках, деформацію плодів, їхнє передчасне дозрівання або скидання, а також загальне пригнічення росту та розвитку дерев. На заражених плодах можуть з’явитися жовті або коричневі кільця та плями, а деякі плоди сливи та абрикоса можуть сильно деформуватися та ставати горбистими. Кісточки багатьох заражених абрикосів і деяких слив мають характерні візерунки на своїй поверхні.

PPV поширюється через заражені саджанці та шляхом переносу від хворих до здорових рослин комахами, зокрема, попелицями, які живляться соками рослин. Цей вірус може призвести до значного зниження урожайності та погіршення якості плодів. Ефективних методів лікування рослин, вже інфікованих PPV, не існує, тому основним засобом боротьби з вірусом є профілактика, яка включає використання сертифікованих, неінфікованих саджанців, ретельний контроль за поширенням комах-переносників, включаючи застосування інсектицидів, знищення заражених рослин для запобігання подальшого розповсюдження вірусу, а також застосування методів для захисту від сисних комах.

Наукові дослідження PPV продовжуються з метою розробки стійких до вірусу сортів рослин через селекцію та генетичну інженерію. Ці наукові пошуки спрямовані на зниження залежності від хімічних засобів боротьби та на підвищення стійкості агрокультур до захворювань.

Будьте обережними купуючи посадковий матеріал. Гарних врожаїв.



Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux