Сьогодні, як ніколи стало актуальним використовувати полімерні зернові рукави для зберігання зернових культур, спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області розповідають про використання таких полімерних зернових рукавів для зберігання зернових культур.
Використання полімерних зернових рукавів в Україні суттєво розширилося. Військові російської армії зруйнували частину елеваторів в Україні, ще частина перебуває під тимчасовою окупацією, а зерносховища, що функціонують, переповнені. У такій ситуації полімерні рукави є зручною і доступною альтернативою для аграріїв.
Полімерні зернові рукави – це високоякісний пакувальний матеріал тобто великі мішки для зберігання зерна та корму. Це чудова альтернатива елеваторам та силосним сховищам. Вони дозволяють швидко й зручно вивантажити зерно в будь-який час і в необхідному обсязі.
Дослідними методами доведено, що зберігання зерна в таких мішках не погіршує його якість та не змінює вологість закладеного зерна.
Слід зауважити, що без спеціальної пакувальної машини, неможливе якісне зберігання зерна. Зерно спершу засипають у завантажувальний кошик, звідки конвеєром воно транспортується у тунель, де ущільнюється. Тривалість зберігання зерна в рукавах залежить від вологості та якості завантаженого зерна. Чим вища вологість зерна і температура зовнішнього середовища – тим коротший термін зберігання. Тепер, ймовірно, тривалість зберігання зросте, однак на якість процесу (за правильної технології закладання і при відповідній вологості) це не вплине, адже у полімерному рукаві зерно може зберігатися і до двох років. У полімерних зернових рукавах зберігають зернові культури, силос, бобові та олійні культури.
Загальне правило у виборі основи, на якій розміщують рукав просте — чим рівніша і твердіша основа, тим легше буде потім діставати з рукава зерно. Найкраще рукав розмістити вздовж нахилу — це забезпечить природний «дренаж».
Однією з проблем зберігання зерна у полімерних рукавах є вразливість плівки до механічних пошкоджень. Особливо часто пошкодження спричиняють птахи, які проколюють поліетилен дзьобом у пошуках зерна.
Щоб мінімізувати ризики пошкоджень, варто накрити рукав спеціальною багаторазовою сіткою. Від птахів можна використовувати також звукові відлякувачі. Під час завантаження рукава рекомендують уникати розсипання зерна по землі, адже воно приваблює птахів, і шкідників. Якщо виявлено пошкодження, слід терміново відремонтувати рукав.
Для ефективного зберігання в зернових рукавах потрібно:
-уникати попадання на рукав засобів для захисту рослин та інших хімічних речовин;
-категорично забороняється використання агресивних речовин для видалення забруднень з поверхні рукава, а також розпалювати будь що з наповненим рукавом;
-дотримання технології завантаження рукавів і правил їх експлуатації;
-проводити щотижневий контроль якості вмісту рукава;
-захищати рукав від пошкоджень птахами, тваринами або людьми та своєчасний їх ремонт.
Порядок і умови розміщення та зберігання зерна, крім зерна, призначеного для насіннєвих цілей, суб'єктами зберігання зерна у зерносховищах із застосуванням полімерних зернових рукавів регулює «Інструкція щодо технології зберігання зерна в зерносховищах із застосуванням полімерних зернових рукавів» , затверджена Міністерством АПК. 04.02.2011 №10 та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 09.02.2011 р. за N 176/18914.