Щорічно з настанням літа розпочинається оздоровча кампанія для дітей, в умовах воєнного стану оздоровлення та відпочинок дітей є важливим, адже паніка, стрес, вимушений переїзд, зміна звичного оточення, розпорядку, перебування у бомбосховищах залишають свій відбиток у свідомості у маленьких українців.
Діяльність дитячих закладів оздоровлення та відпочинку регламентована рядом чинних нормативних документів, зокрема: Законом України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» (зі змінами), Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» № 4004-XII від 24.02.1994 р., із змінами; Державними санітарними правилами і нормами «Улаштування, утримання і організація режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів» ДСанПіН 5.5.5.23-99, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 26.04.1999 р. №23; організація харчування - Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» (із змінами).
Вимоги до стаціонарних закладів (таборів) оздоровлення та відпочинку для дітей:
1. Наявність особистих медичних книжок у працівників з пройденим медичним оглядом у повному обсязі відповідно до наказу МОЗ України №280 від 23.07.2004 року (із змінами від 21.02.2013 р. - наказ МОЗ України №150).
2. Відповідність води питної за санітарно-хімічними і мікробіологічними показниками вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» та ДСанПіНу «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру» (затверджені наказом МОЗ України 22.04.2022 р. №683). Наявність експертних висновків, протоколів дослідження питної води в керівника закладу.
3. Відповідність води з відкритих водоймищ (ставки) по показниках складу і властивостей води водного об’єкту. Наявність результатів дослідження води в керівника закладу.
4. Наявність угоди на проведення дератизаційних, дезінфекційних, дезінсекційних та акарицидних заходів та фактично виконані роботи (акти виконаних робіт).
5. Наявність медичного кабінету, ізоляторів і їх готовність, забезпеченість медикаментами та медичним обладнанням. Забезпечення закладів медичним персоналом з досвідом роботи не менше 3-ох років.
6. Готовність до експлуатації основних приміщень (спальні, приміщення культурно-масового призначення) – завершення ремонтних робіт не пізніше ніж за 2 тижні до заїзду дітей; забезпеченість твердим і м’яким інвентарем.
7. Готовність харчоблоку – закінчення ремонтних робіт, забезпеченість кухонним, розроблювальним інвентарем, столовим посудом.
8. Наявність справного холодильного і технологічного обладнання.
9. Погоджене перспективне меню в територіальних управліннях Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.
10. Наявність супровідної документації на продукти харчування, яка засвідчує їх походження, безпеку і якість (товаро-транспортні накладні, висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, декларації виробника, сертифікати відповідності тощо).
11. Наявність незнижуючого 10-денного запасу миючих і дезинфікуючих засобів.
12. Наявність санітарно-побутових приладів з розрахунку: 1 умивальник на 8 дітей, 1 мийка для ніг на 12 дітей, 1 унітаз на 15 дівчаток, 1 унітаз і 1 пісуар на 20 хлопчиків, 1 душова кабіна на 20 дітей (ДСанПіН 5.5.5.23-99).
13. Наявність умов для прання білизни (в разі відсутності власної пральні – наявність угоди на прання білизни).
14. Наявність угоди на вивезення харчових та твердих побутових відходів.
З огляду на необхідність створення безпечного середовища в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, враховуючи воєнний стан у країні, керівники закладів повинні забезпечити захист всіх учасників оздоровчого процесу, особливо вихованців, зокрема їх укриття у захисних спорудах цивільного захисту, неухильно дотримуватись алгоритму дій під час сигналу повітряної тривоги, а також евакуаційних заходів.
Обладнання найпростіших укриттів має забезпечувати можливість безперервного перебування в них упродовж не менше 48 годин.
Для цього найпростіші укриття забезпечуються:
місцями для сидіння (лежання) – лавками, стільцями, ліжками тощо;
- ємностями з питною (з розрахунку 2 л на добу на одну особу, яка підлягає укриттю) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання);
- контейнерами для зберігання продуктів харчування;
- виносними баками, що щільно закриваються, для нечистот (для неканалізованих будівель і споруд);
- резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками, гасовими лампами тощо);
- первинними засобами пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення);
- засобами надання медичної допомоги;
- засобами зв’язку та оповіщення (телефоном, радіоприймачем);
- інструментом (лопатами, ломами, сокирами тощо).
Ефективне оздоровлення дітей під час літніх канікул з дотриманням безпечних вимог їх цілодобового перебування у закладах оздоровлення та відпочинку – один із чинників доброго здоров’я дітей у майбутньому.