• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Найпоширеніші шкідники ріпаку
опубліковано 18 травня 2022 року о 14:31

 В сучасних умовах вирощування ріпаку важливу роль відіграє захист ріпаку від шкідників, хвороб і бур’янів, втрати від яких можуть становити  більше 50%. Найбільш поширеними фітофагами ріпаку навесні є - ріпаковий квіткоїд, насіннєвий та стебловий прихованохоботники.

 Ріпаковий квіткоїд. Жук розміром 1,5 – 2,7 мм з плоским довгастим тілом, чорний із зеленим або синім металевим полиском, вусики з тричлениковою булавою, ноги короткі, чорнобурі. Жук-квіткоїд харчується внутрішньою частиною квіток (пилком, тичинками, маточками, пелюстками). Хоча при дружному і швидкому цвітінні вони менш шкідливі, але при масовій появі жуки можуть завдати значної, навіть незворотної шкоди. Імаго шкодить від  фази початку бутонізації до повного цвітіння. Пошкоджені бутони й квітки опадають, а за слабкого їх пошкодження утворюються спотворенні стручки. Личинки харчуються пилком, а іноді ушкоджують і маточки квітів. За інтенсивного заселення – 3 екз/квітку, також можуть спричинити втрати врожаю.

 Ріпаковий або насіннєвий прихованохоботник. Жук розміром 2,2 – 3,0 мм, чорний, вкритий світлими лусочками і волосками, головотрубка тонка, підігнута під груди. Личинка — до 4 мм, біла, дещо зігнута, з бурою головою, без ніг. Шкодять жуки та личинки. Поїдає спочатку бутони, потім стручки. Шкідник може призвести до втрати 30% врожаю. У травні - на початку червня самка відкладає яйця, по 1-2 всередину молодих стручків. Плодючість самки 30-50 яєць. Личинки живляться молодими насінинами, обгризаючи їх зовні або вгризаючись усередину. 

 Прихованохоботник стебловий капустяний. Жук довжиною 2,5–3 мм, чорного кольору зі світлою плямою на щитку, вкритий зверху волосками й лусочками. Головотрубка тонка і довга, підгинається і вкладається між тазиками передніх ніг. Вусики колінчасто-булавоподібні. Личинка довжиною близько 5 мм, безнога, білоголова. Жук робить отвори в жилах листка і відкладає туди яйця по 3–4 шт. Яйцекладка триває до середини літа. В результаті ушкоджень окремі листки в'януть і засихають, при сильному ушкодженні може загинути ціла рослина.

 Квітень поточного року на території області був одним з найхолодніших ( за період 1991-2020 рр.). Місячна температура повітря була нижча 1,4 - 2,2℃ кліматичної норми; початок травня також із заморозками – 1...5℃. Внаслідок помірного накопичення тепла, невисоких денних температур повітря та наявності заморозків, ріст та розвиток сільськогосподарських і плодових культур відбувався уповільнено. Зокрема,  на посівах озимого ріпаку утворення суцвіть – початок цвітіння розпочалось пізніше в порівняні з минулими роками.

 Наразі, при проведені фітосанітарних моніторингів спеціалістами відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків, було виявлено ріпакового квіткоїда, насіннєвого та стеблового прихованохоботників. За результатами моніторингу було встановлено, що в посівах озимого ріпаку дані шкідники пошкодили 2 – 8 % рослин з середньою чисельністю 1-2 екземпляри на рослину.

 Сільськогосподарськими підприємствам при застосуванні засобів захисту рослин, необхідно турбуватися про комах-запилювачів, від яких безпосередньо залежатиме майбутній врожай ріпаку. Якщо не можна обійтися без внесення інсектициду в період цвітіння, слід використовувати препарати безпечні для бджіл: 4йклас небезпеки практично безпечні для бджіл пестициди, відповідно до інструкції застосування -  обробіток вранці або ввечері, при швидкості вітру до 4-5м/с, захисна зона для бджіл не менше  1-2км, обмеження льоту бджіл – 6-12 годин.

 Для попередження отруєння бджіл пестицидами, фізичні і юридичні особи, які планують проводити внесення пестицидів для обробітку медоносних рослин, згідно ст.37 Закону України  « Про бджільництво», зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. Не допускати обробітки квітучих рослин під час масового льоту бджіл.

 Під час проведення захисних заходів слід дотримуватись державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни та залучати до роботи осіб, які мають допуски на право здійснення цих робіт.  

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux