Розширення торговельних відносин України зі світом, збільшує ризик завезенню і занесенню невідомих для держави шкідників лісу. Такі шкідники можуть завдати великої шкоди лісовим насадженням.
Важливим завданням Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільської області є своєчасне виявлення, локалізація і ліквідація регульованих шкідливих організмів.
Для визначення фітосанітарного стану лісових насаджень, спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області проводять фітосанітарний моніторинг. Наразі, триває моніторинг на виявлення небезпечних шкідників лісових насаджень та садів – азіатського вусача (Anoplophora glabripennis (Motschulsky) та китайського вусача (Anoplophora chinensis). При здійсненні фітосанітарного моніторингу спеціалісти використовують феромонні пастки. Феромонна пастка - це бар`єрна пастка з диспенсером синтетичного феромону, що приваблює і відловлює комах. Вона є цілком безпечною для людей та навколишнього середовища. Перевага такої пастки полягає в можливості виявлення шкідників при достатньо низькій чисельності і це допоможе фітосанітарним інспекторам організувати заходи з локалізації та ліквідації виявленого вогнища в найшвидші терміни, а як результат зберегти екологічну та економічну значущість лісових насаджень.
Тому, звертаємося до туристів, грибників та інших відвідувачів лісу не пошкоджувати і не знищувати феромонні пастки у випадку їх виявлення.
Довідка:
Азіатський вусач (Anoplophora glabripennis (Motschulsky) – небезпечний карантинний вид віднесений до списку А 1 (карантинні організми, відсутні в Україні) Переліку регульованих шкідливих організмів. Він завдає великі збитки, тому що є небезпечним шкідником листяних порід. Зокрема пошкоджує різні види клена, каштан кінський, в’язь, яблуню, тополю, вербу, березу, вільху, ясен та інші. Жук завдовжки 25 мм (самець), 35 мм (самка) чорний, блискучий, на надкрилах по 20 білих крапок різного розміру. Антени мають 11 сегментів, забарвлені почергово в чорний (з синім відтінком) і білий кольори. Антени самця приблизно в 2,5 рази довші за тіло, тоді як антени самки лише в 1,3 рази довші за тіло.
Шкодять як дорослі комахи, так і личинки. Імаго живиться корою і листям дерев, викликаючи значні пошкодження молодих пагонів та спричиняють їх загибель. Основної шкоди завдають личинки, які прогризають ходи (від 10 до 30 см) всередині стовбура і гілок.
Китайський вусач (Anoplophora chinensis) – карантинний шкідливий організм, який також віднесений до списку А 1 (карантинні організми, відсутні в Україні) Переліку регульованих шкідливих організмів. Пошкоджує дерева із 70 ботанічних родів рослин. Перевагу віддає наступним рослинам із родів: цитрусові, яблуня, тополя, верба, клен, вільха, береза, бук, ясен, дуб, акація, малина, ожина. Жук завдовжки 21-37 мм, чорний, блискучий, на надкрилах по 10-12 білих крапок різного розміру. Самець трохи менший за самку. Антени самця приблизно вдвічі довші за тіло, тоді як антени самки майже такі як тіло чи трохи довші. Антени мають 11 сегментів, які забарвлені почергово в чорний і білий кольори.
Значної шкоди завдає личинка шкідника молодим деревцям. Такі дерева стають сприятливими до впливу хвороб і вітру. Часто пошкоджені дерева гинуть. Імаго вусача завдають збитків, живлячись листям і молодою корою.