• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
На Тернопільщині проведено фітосанітарний моніторинг посівів пшениці на виявлення індійської сажки пшениці (Tilletia іndica Mitra) та інших сажкових хвороб
опубліковано 08 липня 2024 року о 15:49

На території Тернопільської області державні фітосанітарні інспектори Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області провели фітосанітарний моніторинг зернових колоскових культур на виявлення небезпечного карантинного захворювання - індійської сажки пшениці (Tilletia Indica). При здійсненні фітосанітарного моніторингу посівів, державні фітосанітарні інспектори Тернопільщини також особливу увагу звертали на ураження колосу іншими хворобами, такими як – Tilletia caries, Tilletia contraversaUrocystis triticiUstilago tritici При моніторингу відбирали зразки рослин пшениці, які направляли на проведення фітосанітарної експертизи до ДУ «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія». За результатами фітосанітарної експертизи, небезпечного карантинного захворювання – індійської сажки пшениці у посівах пшениці не виявлено.

Індійська сажка пшениці (Tilletia іndica) – небезпечна карантинна хвороба, яка віднесена до списку А-1 Карантинні організми відсутні в Україні Переліку регульованих шкідливих організмів. Основним живителем T. іndica є пшениця м’яка (Triticum aestivum). Збудник також уражає інші зернові культури, такі як: жито посівне, пшениця тверда та інші рослини роду пшениці.

Шкодочинність хвороби полягає у знижені продуктивності (зменшення довжини колоса та кількості зерен у ньому) заражених рослин на 10-20 %, схожості та маси зерна. За сильного ураження погіршуються товарні, хлібопекарські та біохімічні якості зерна (борошно темнішає, зерно набуває характерного запаху гнилої риби, зменшується вміст лізину, цукру, крохмалю, тіаміну та інших речовин).

Симптоми захворювання змінюються в різних умовах і найчастіше проявляються у період цвітіння, коли відбуваються зміни температури і вологості повітря. Гриб зумовлює зменшення довжини й кількості колосків. Переважно уражуються зародкова частина зерна. У польових умовах хвороба проявляється в період достигання, коли колоски розкриваються й зерна, уражені сажкою стають помітними. Уражені рослини можуть бути карликовими.

Зазвичай, поширення відбувається з зараженим насінням. Також теліоспори можуть переноситися вітром на великі відстані, їхня життєздатність зберігається при проходженні через систему травлення різних тварин.

Хвороба поширена у таких країнах - Азія: Афганістан, Індія, Ірак, Іран, Непал, Пакистан. Африка: ПАР. Північна Америка: Мексика, США. Південна Америка: Бразилія. Насіннєвий матеріал, який надходить із країн, де зареєстровано хворобу підлягає обов’язковій фітосанітарній експертизі.

Також, державні фітосанітарні інспектори звертають увагу сільгоспвиробників, що у разі ураження рослин хворобами, симптоми які невідомі – обов’язково звертайтеся в Управління фітосанітарної безпеки головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux