Спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області провели консультативно - роз’яснювальну роботу з представниками ТОВ «Україна», щодо дотримання ними вимог щодо маркування, пакування насіння та садивного матеріалу, а також провели весняний моніторинг стану насінницьких посівів озимих культур під урожай 2025 року.
Спеціалісти відділу наголосили, що 27 листопада 2024 року набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02.04.2024р. № 1050 «Про затвердження вимог до маркування та пакування насіння та садивного матеріалу», зауважили, що даним наказом встановлено нові вимоги до маркування, пакування насіння та садивного матеріалу. Ці зміни спрямовані на підвищення контролю за якістю насіння та відповідність міжнародним стандартам. Більш детально акцентували увагу представників ТОВ «Україна» на основних вимогах до маркування насіння: формат нумерації етикеток, зміст етикеток, колірну схему, захист етикеток, контроль цілісності упаковки, вимоги до маси упаковки тощо.
Також, спеціалістами відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна, проведено в даному господарстві весняний моніторинг стану насінницьких посівів озимих культур закладених під урожай 2025 року.
Відомо, що від перезимівлі озимих зернових культур багато в чому залежить їхній урожай та якість продукції.
Фактори, які впливають на перезимівлю озимих культур?
Загальноприйнято, що одним із найнебезпечніших чинників зимового періоду є, звичайно, низькі негативні температури. Морозостійкість рослин озимих культур залежить від культури, сорту, віку та стану рослин, а ще - від етапу перезимівлі в досить широких межах. Підсумок перезимівлі залежить від сили морозу, генетичних особливостей сорту, а також умов, що пом'якшують дію стресового чинника. Передусім, це товщина снігового покриву, глибина промерзання ґрунту, поступовість зниження температури, а також технологічні заходи, що сприяють загартуванню рослин. Серед них - якість обробітку й глибина загортання насіння під час висівання, забезпечення рослин поживними речовинами, макро- і мікроелементами, правильний вибір сорту, попередника та дотримання строків висіву.
Згідно обстежень стану насінницьких посівів озимих культур, проведених спеціалістами відділу, встановлено: значних негативних наслідків не відбулось. Перш за все, це пояснюється помірно низькою температурою повітря та ґрунту, порівняно нетривалою дією морозів. Позитивним також є і те, що ґрунт під посівами не був перезволожений, як це іноді буває в другій половині зимового періоду, що зменшило його теплопровідність, а отже суттєво загальмувало проникнення морозу до кореневої системи рослин.
Враховуючи загальний стан насінницьких посівів, наразі задовільний або переважно добрий. Озимина знаходиться у фазі кущіння, утворивши в середньому 3–5 листків та має достатньо розвинену вторинну кореневу систему.