Весна – пора для активного догляду за садом та городом, після пробудження природи. Внесення мінеральних добрив у грунт є невід’ємною частиною догляду за розвитком рослин для забезпечення їх усіма необхідними поживними речовинами, які необхідні для рослини.
Тому, спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області надають поради щодо вибору добрив та правил по їх застосуванню. Адже правильне внесення добрив весною також сприяє зміцненню рослин, покращенню цвітіння та урожаю.
Мінеральні добрива – це неорганічні сполуки, що забезпечують оптимальний рівень мікро- та макроелементів у родючому шарі грунту. До їх складу входять такі важливі компоненти як азот, фосфор, калій, мідь, кальцій, залізо тощо.
Перед застосуванням добрив фахівці рекомендують провести аналіз ґрунту, щоб визначити його потреби.
Розглянемо докладніше основні види мінеральних добрив:
Азотні. Це мінеральні та органічні речовини, що містять у великій кількості азот, які вносять у ґрунт зазвичай навесні для підвищення росту зеленої маси, так само сприяє покращенню врожайності. Підходить для будь-якого типу грунту. Застосовують як основне добриво при посіві та для підживлення овочевих, зернових, фруктово-ягідних та квіткових культур.
Фосфорні. Ці мінеральні речовини необхідні рослинам на початковому етапі розвитку і дають усе необхідне для формування кореневої системи та покращення цвітіння. Підходить для будь-якого типу грунту. Особливо фосфору на ранньому етапі потребують помідори, морква (усі городні овочеві культури), а також квіткові рослини такі як – троянда, півонія, гладіолуси.
Калійні. Підвищують стійкість рослин до стресів та покращують якість плодів. Відповідають за доставку поживних речовин і вологи до клітин рослин. Підходить для будь-якого типу грунту. Особливо необхідний калій для винограду, картоплі, буряків, огірків і помідорів. Підживлення калієм також сприяє ефективному фотосинтезу, покращує стійкість рослин до грибкових захворювань.
Комплексні. Це поєднання одного і більше елементів. Зазвичай, це комбінації азоту, фосфору та калію в різних пропорціях. Застосовують для зернових культур, картоплі, буряків, гречки, при цьому рослини стають стійкими до різних хвороб.
Магнієві. Важливі для утворення хлорофілу у рослинах. Добрива з магнієм застосовують для поліпшення росту та живлення рослин, підвищення кліматичної стійкості та врожайності. Магній це мікроелемент, який необхідний для зростання та розвитку рослин, а також для фотосинтезу та обміну речовин.
Мікродобрива. Це суміш для додаткового підживлення, що включають такі елементи як молібден, мідь, бор тощо. Вносяться до грунту у мікродозах. Потребують практично всі культури – зернові, бобові, овочеві, садові. Мікродобрива відіграють важливу роль у зростанні рослини та дозріванні плодів.
Органічні добрива покращують структуру ґрунту, насичують його корисними елементами та роблять його більш поживним. До органічних добрив відносять перегній, компост. Вважаються для ґрунту та культур найкориснішими, адже їх отримують завдяки процесу життєдіяльності тваринного та рослинного світу.
Застосування мінеральних добрив має свої переваги, серед яких можна виділити такі:
підвищення врожайності – рослини отримують необхідні елементи у доступній формі;
поліпшення якості продукції – сприяє утворенню великих, смачних і поживних плодів;
прискорення росту – активізується фотосинтез і розвиток кореневої системи;
стійкість до стресів – рослини краще переносять посуху, мороз та хвороби.
Фахівці звертають увагу що необхідно завжди дотримуватися вказівок виробника щодо дозування та застосування добрив. Зайва кількість добрив може бути шкідливою для рослин, а також занадто часте внесення також шкодить рослині. Вносити добрива необхідно перед дощем.
Також, звертаємо увагу, що правильний вибір часу внесення забезпечує їх максимальну ефективність, наприклад, ранньою весною вносять азотні добрива для активного старту вегетації рослини; перед посівом або посадкою вносять фосфорні та калійні добрива для розвитку кореневої системи; а під час вегетації застосовують комплексні добрива для підтримки росту та формування врожаю.
Правильне використання мінеральних добрив допомагає значно підвищити врожайність та покращити якість сільськогосподарської продукції.
Бажаємо гарних і щедрих врожаїв!