Умовно вважається, що кращими термінами для посіву озимого ріпаку в західних регіонах є 20 – 30 серпня. Але, на приймання рішення коли сіяти озимий ріпак впливає низка факторів, це насамперед - строки збирання попередника, погодні умови, технологічні операції, які проводяться на інших полях господарствами або ж будуть проводитись, тощо.
Сільськогосподарським господарствам також необхідно підготуватися і до захисту озимого ріпаку від різних шкідливих організмів. Часто сільгоспвиробники недостатньо звертають увагу на проблему шкідників озимого ріпаку з осені і проводять лише весняні обробітки. В той же час восени рослинам ріпаку шкодить цілий комплекс шкідників.
Спеціалісти Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області розповідають від яких саме шкідників озимого ріпаку необхідно готуватися до захисту в осінній період.
Це, зокрема, лускокрилі (капустяна міль, ріпаковий пильщик, білани та підгризаючі совки) та твердкрилі (прихованохоботник, блішки, клопи та листоїд). Безпосередньої шкоди більшість з цих шкідників наносить ще з осенні.
Чорний стебловий капустяний прихованохобник заселяє посіви лише восени, а приносить безповоротні втрати врожаю вже весною. Важливо відмітити, якщо пропустити літ капустяного прихованохоботника в осінній період, то імаго відкладає яйця, після чого шкідник стає недоступним для контролю будь-якими інсектицидами. Особливу увагу слід звернути на чорного і великого капустяних прихованохоботників, імаго яких відкладають яйця в черешки листя чи на кореневу шийку.
Дуже шкідливими є представники ряду лускокрилих – совки, які можуть живитися на різних капустяних рослинах, але надають перевагу саме ріпаку. Восени найпоширеніша — капустяна совка. Також дуже шкідливою є капустяна міль та білани — ріпаковий та капустяний, які мають 2–4 покоління на рік.
Шкідники починають атакувати посіви ріпаку вже від моменту посіву. Першими починають шкодити ґрунтові шкідники, такі як дротяники, далі на посівах можуть з’являтися підгризаючі совки, хрестоцвіті блішки, а також капустяний стебловий прихованохоботник.
Особливу увагу потрібно звертати на чисельне поширення гусениць озимої совки на посівах озимого ріпаку. Активний період пошкодження посівів припадає на вересень місяць. Такі посіви можуть бути знищенні совкою в стадії проростання насіння озимого ріпаку.
Для повного та ефективного контролю личинок озимої совки старших поколінь, які ведуть прихований спосіб життя, посіви ріпаку рекомендується обробляти інсектицидами фосфорорганічної групи із фумігаційним ефектом дії. Варто відмітити також, що для боротьби із озимою совкою внесення препарату варто запланувати ближче до вечора, коли шкідник починає інтенсивно живитися.
Для контролю личинок капустяної совки, капустяної молі, а також зменшення заселеності чорним стебловим капустяним прихованохоботником, посіви озимого ріпаку потрібно обов'язково обробити комбінованими інсектицидами. Слід зазначити, що всі роботи по внесенню пестицидів слід проводити з дотриманням техніки безпеки.
Гарних врожаїв!