• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Дотримуємось вимог зберігання насіннєвого матеріалу
опубліковано 11 лютого 2025 року о 11:30

Зберігання насіннєвого матеріалу є важливим етапом для забезпечення високої якості посівного матеріалу та отримання щедрого врожаю. Неправильне зберігання насіння може призвести до втрати схожості насіння, зниження його енергії проростання. Отже, дотримання вимог зберігання насіння є запорукою успіху кожного аграрія.

Виходячи з вищенаведеного спеціалісти відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області дають рекомендації суб’єктам господарювання щодо зберігання насіннєвого матеріалу.

Вимоги до приміщення для зберігання насіння 

Щоб насіння не втратило посівні якості, його потрібно зберігати в обладнаних насіннєсховищах. Відповідно до ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», сховища повинні бути критими та сухими, знезараженими від комірних шкідників, добре провітрюваними та захищеними від проникнення вологи.

Догляд за зберіганням насіння включає:

– систематичне спостереження за його вологістю і температурою, відносною вологістю повітря, за зміною кольору насіння, його запахом, появою осередків самозігрівання і шкідників;

– проведення заходів щодо покращення умов зберігання, а також запобігання і ліквідації небажаних процесів у насінні.

Закладання насіння на зберігання

На зберігання засипають насіння підготовлене і доведене до посівних кондицій.

 Чинники, які впливають на якість насіння при зберіганні

Основними факторами які впливають на погіршення якості насіння під час зберігання: вологість, самозігрівання, розвиток комах, кліщів, мікроорганізмів тощо.

Температурний режим для зберігання насіння

З підвищенням температури інтенсивність дихання насіння зростає, що приводить зниженню схожості.

Найкращою температурою вважається помірна, приблизно 14 градусів, без перепадів, з вологістю повітря не більше 50%, з неповним надходженням повітря. Температура зовнішнього повітря повинна бути нижча, ніж температура повітря в приміщенні, тому що можлива конденсація вологи на насінні. Зберігання насіння у сухому холодному стані – оптимальне для всіх зон і культур. Переохолодження насіння (нижче мінус10-15°С) не припустимо, особливо для насіння з підвищеною вологістю – воно може загинути. Необхідно стежити за тим, щоб відносна вологість повітря в насіннєсховищах не перевищувала 60%. При перевищенні вологи в насінні зростає інтенсивність його дихання, провокується використання природних запасів енергії та поживних речовин. Як наслідок, падає схожість і енергія проростання. При підвищенні вологості насіння підсилюється розвиток мікроорганізмів, комах та кліщів, що сприяє самозігріванню. Встановлено закономірність: за підвищення вологості насіння пшениці до 17% його схожість зменшується на 6%, а енергія зростання — на 12%, а вологість 20% знижує схожість на 22%. Це стосується тією чи іншою мірою й інших культур.

Перевірку вологості потрібно контролювати щомісяця – при температурі насіння 0°С і нижче, два рази на місяць – при температурі вище 0°С, а також після транспортування чи обробці пестицидами. Повторний контроль схожості проводити кожні 4 місяці. Крім того, обов’язково визначити якість насіння за 15-20 днів до початку сівби. Навесні не можна допускати швидкого прогрівання насіння. Щоб насіння прогрівалося поступово, насіннєсховище необхідно провітрювати тільки вночі або в холодні дні.


Критична вологість насіння сільськогосподарських культур

Культура Критична вологість%
Зернобобові, кормові бобові трави 15,0-16,0
Гречка 14,5-15,0
Пшениця, жито, ячмінь, злакові трави 14,5-15,0
Овес 13,9-14,5
Кукурудза (в зерні) 13,5-14,5
Просо 13,5-14,0
Соняшник До 10
Овочеві До 10

Зберігання насіння насипом

При збереженні насіння насипом необхідно запобігти його випадковому змішуванні, для цього засіки залишають незаповненими, до верхнього краю на 15-20 см. Висота насипу чи штабелів установлюється залежно від культури, вологості, температури та пори року. При зберіганні насіння насипом висота бурту не повинна перевищувати: для олійних – 1,5 м, інших культур – 2 м. У складських приміщеннях з активною вентиляцією висота бурту насіння зернових культур допускається до 3 м.

Зберігання насіння в мішках

Насіння, затарене у мішки, зберігають при вологості, яка не перевищує стандартної норми, на настилах або піддонах, віддалених від підлоги не менше ніж на 15 см, а від стіни – 70 см. Розміри штабелів та відстань між ними повинні сприяти відбору проб насіння з будь-якого місця і проведенню технологічних операцій.

Зберігання в полімерних рукавах

Цей метод набуває популярності завдяки своїй простоті, економічності та можливості адаптації до різних умов. Полімерні рукави забезпечують герметичне середовище, що запобігає проникненню вологи, кисню та шкідників. Рукави захищають насіння від перепадів температур та інших негативних впливів навколишнього середовища.

Дотримуючись цих порад, ви зможете зберегти насіння у хорошому стані та отримати високий урожай в майбутньому.






Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux