Відповідно до наданих повноважень одним із ключових завдань, покладених на спеціалістів санітарно-епідеміологічного профілю Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, є державний санітарно-епідеміологічний нагляд у сфері поводження з пестицидами та іншими агрохімікатами. Вказана діяльність регламентується чинними санітарними нормами та правилами, а саме, ДСП № 173-96 «Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів», ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві. Державні санітарні правила».
Першочерговою нормою для розміщення складів пестицидів та мінеральних добрив є дотримання розмірів санітарно-захисних зон, тобто найменших відстаней від складів до житлової забудови, територій закладів освіти, закладів охорони здоров’я, місць масового відпочинку населення та спортивно-оздоровчих об’єктів, тощо. Розміри санітарно-захисних зон (СЗЗ) для даних об’єктів залежать від кількості ( в тонах) одночасного зберігання отрутохімікатів та мінеральних добрив на складах. Мінімальний розмір санітарно-захисної зони - 200 метрів при одночасно-максимальному зберіганні пестицидів у кількості до 20 тон та міндобрив ІV типу (найменш токсично - небезпечних) до 500 тон. Максимальний розмір СЗЗ визначений у 1000 метрів при зберіганні пестицидів в обсягах більше 500 тон та мінеральних добрив від більше 500 тон для найбільш токсичних (І типу) до більше 10000 тон для найменш токсичних (ІV типу). Враховуючи вищевикладене при паспортизації складів це є першочерговими вимогами для збудованих чи пристосованих до експлуатації будівель, переобладнаних під склади для тимчасового зберігання пестицидів та агрохімікатів. ,
Санітарними нормами передбачена щорічна паспортизація складів отрутохімікатів, умовою їх погодження є дотримання наступних вимог:
Усі ці та інші вимоги враховуються спеціалістами при обстеженні складу на його придатність для зберігання хімікатів, у випадку дотримання всіх вимог, власником об’єкта готується «Санітарний паспорт на право отримання, зберігання і застосування пестицидів та мінеральних добрив», який затверджується начальником територіального органу Держпродспоживслужби терміном на 1 рік.
Упродовж 2023 року за офіційними зверненнями керівників господарств та суб’єктів господарської діяльності у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами проведені обстеження складів і за результатами санітарно-епідеміологічних обстежень Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області погоджено 28 санітарних паспортів на склади пестицидів.
Детальну інформацію щодо отримання санітарного паспорту можна отримати звернувшись до Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за адресою: м. Тернопіль, вул. Текстильна, 6, телефон (0352) 52-57-26 або до територіального управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області за місцем провадження діяльності.