Осіння, тепла, помірно волога погода, та достатня кормова база сприятиме осередковому збільшенню чисельності гризунів у листопаді місяці цього року. Найбільше їх у посівах багаторічних трав, менше - у посівах озимих зернових культур та ріпаку. Сприятливі умови, впливають на добрий фізіологічний стан популяції гризунів, їх спроможність надалі розмножуватись і шкодити озимині, багаторічним травам та в садах.
Спеціалісти відділу захисту рослин фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області дають коротку характеристику мишоподібним гризунам та методам боротьби з ними.
Найпоширеніші й найнебезпечніші в посівах – сірі полівки та миші (хатня, польова, лісова).
Сірі полівки мають компактне тіло, хвіст, короткі ноги, вуха ледве помітні. Звичайна полівка з сірою спинкою і буро-білим животиком, довжина її тіла 8,5-12, хвоста 3-4,5 см. Серед гризунів сірі полівки найплодючіші, що зумовлено доволі раннім статевим дозріванням (у самок за сприятливих умов воно може наступати в 10-12 денному віці) і коротким строком вагітності (12-20 днів). Протягом року вони здатні давати до 10 приплодів: пересічно 5-6, максимально по 10-13 мишенят.
Миші, в яких довжина тіла не перевищує 13 см мають довгий хвіст (не менше 2/3 довжини тіла) і порівняно довгі вуха і це є хатня миша. Вона однокольорова, сіра з трохи світлішим животиком. Поширена в усіх природних зонах, заселяє зерносховища продовольчі склади, різні господарські та жилі приміщення, а також поля, городи, лісосмуги, тощо. Лісова миша рудувато бурого кольору, живіт білий, зустрічається в лісах, лісосмугах, чагарниках, на полях. Польова миша (житник) зверху червонувато-бура, живіт і ноги – білі, має чорну смужку вздовж спини.
Мишоподібні гризуни дуже ненажерливі. Це зумовлено потребою у підтриманні температури тіла, яка не постійна і коливається в межах 30-40 °С. Понад як 70% енергії, одержаної від продуктів харчування, витрачається на підтримання температури. Тому наприклад, звичайна полівка з'їдає за добу соковитого корму 100-350 % від маси свого тіла, тоді як корова з'їдає лучної трави лише 4,8% від маси свого тіла. Найціннішими кормовими рослинами для мишей є озима пшениця і багаторічні бобові трави. Підтримує температуру тіла гризунів і спільне життя в гнізді. Його мишоподібні гризуни влаштовують у шарі ґрунту завглибшки 15-35 см. Влітку, а також безсніжної зими гнізда заглиблюються. Гніздо легко виявити завдяки отворам у ґрунті – вириті нори. До одного гнізда можуть вести підземні ходи кількох десятків нір. Така група нір утворює колонію з декількох сімей.
Мишоподібні гризуни надзвичайно плодючі. Природа зумовлює сезонність у розмноженні гризунів. Навесні розмноження розпочинається за середньодобової температури повітря 5°С. За середньодекадної температури повітря вище 22°С та нижче 5°С розмноження припиняється. Проте, за наявності достатньої кількості корму та відсутності відлиг, полівки в полях розмножуються і взимку під снігом.
Найнесприятливішими чинниками, які спричиняють загибель гризунів є ранні (до снігу) морози, утворення льодової кірки на полях, різкі зимові відлиги з таненням снігу й заливанням нір і посушливі весна і літо.
У знижені чисельності мишоподібних гризунів, зокрема сірих полівок, важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Серед них найважливішим є агротехнічні: збирання без втрат урожаю, вчасна і якісна зяблева оранка, – які позбавляють гризунів корму та надійного сховища.
Захист посівів озимини, багаторічних трав від мишовидних гризунів проводять за наявності 3 колоній на гектарі.
Найефективнішим і найекономічнішим способом боротьби з гризунами є застосування родентицидів – біологічних та хімічних препаратів.
Біологічні препарати - бактороденциди та інші (зерно заражене бактеріями мишачого тифу - Salmonellа enteritidis var. lssatschenko) застосовують в дозі 2 г в нору. Препарат ефективний проти всіх видів полівок, хатньої та лісової мишей. А от польовій миші бактерії мишачого тифу, що міститься на лушпинні зараженого зерна, не страшні, бо вона не їсть зернину, а вигризає її середину.
І все ж, найбільш ефективним методом боротьби з гризунами є застосування хімічного методу, а саме - використання інгаляційних (фумігантів) та кишкових родентицидів. Для боротьби з мишовидними гризунами необхідно використовувати тільки ті препарати, які внесені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні
Заборонено використання препаратів на основі фосфіду цинку бо при їхньому застосуванні спостерігалося знищення корисної фауни. Фосфід цинку – смертоносна отрута котра заборонена для використання в Україні. Становить загрозу не тільки для тварин та птахів, а і для людей.
Щоб ефективно захистити посіви від мишоподібних гризунів, важливо визначити домінуючі види та їх чисельність. Систематичне обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечить збереження посівів та урожаю озимих культур.
Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни, виконувати інструкції по застосуванню препаратів.