У збільшенні урожайності сільськогосподарських культур значну роль відіграє боротьба з бур’янами. Засміченість посівів бур’янами призводить до зниження врожайності на 20-50%.
Спеціалісти відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області дають поради по боротьбі з бур’янами у післяжнивний період.
Незважаючи на складність боротьби з бур’янами, їх можна контролювати. Цілеспрямована робота у поєднанні агротехнічних, механічних та хімічних заходів значно зменшує забур’яненість. Найбільш відповідальним і ефективним періодом в очищенні полів, земельних ділянок, городів від бур’янів і особливо шкодочинних багаторічних коренепаросткових (всіх видів осотів, березки польової, пирію, хвоща, молочаю звичайного, латуку татарського та інших) є післяжнивний період. Пояснюється це тим, що у кореневій системі й підземних пагонах цих коренепаросткових бур’янів зосереджена основна маса запасних поживних речовин у вигляді вуглеводів, які забезпечують їх високу життєву й регенеративну здатність. І в цю пору відбувається інтенсивний відтік пластичних поживних речовин з надземних органів в підземні.
Основне завдання під час знищення цих бур’янів полягає у тому, щоб не допустити відкладення поживних речовин у їхні підземні органи. Для цього потрібно проводити механічний та хімічний обробіток.
Після збирання стернових попередників минає понад два місяці до оранки на зяб. За цей час проростає велика кількість насіння однорічних бур’янів і проростають заново багаторічники, тому дуже важливо швидко провести дискування, щоб спровокувати проростання бур’янів. Через два тижні поле вкриється зеленим «килимом» висотою 10-15 сантиметрів і саме в цей час необхідно внести гербіциди. Перевагу необхідно надавати баковим сумішам сучасних препаратів суцільної дії на основі гліфосатів в дозі 3-5 літрів на 1 гектар з препаратами виготовленими на основі дихлорфеноксиоцтової кислоти в дозі 0,3-0,5 літрів на 1 гектар. Препарати цих груп належать до системних гербіцидів, які досить легко проникають у рослини через надземні органи, переміщуються в коріння й пошкоджують точки росту бур’янів, унаслідок чого вони гинуть. Для кращого проникнення гербіциду в коріння і для доведення робочого розчину до оптимального кислотно-лужного балансу додають аміачну селітру в розрахунку 5 кілограм на 1 гектар. Норма виливу робочої суміші 120-160 літрів на 1 гектар (для якісної дії гліфосатів необхідна їх висока концентрація в робочому розчині).
Обробітки слід проводити у вечірні, нічні та ранкові години при температурі не вище 20 градусів тепла в безвітряну погоду, за 6-8 годин до можливого дощу, суворо дотримуючись техніки безпеки при роботі з пестицидами. Усі препарати повинні бути зареєстровані у Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (зі змінами та доповненнями).
Виконуючи прості рекомендації, в післязбиральний період можна знищити 80-90% найбільш шкодочинних багаторічних видів бур’янів і суттєво збільшити урожайність сільськогосподарських культур.