Африканська чума свиней (АЧС) – це небезпечне вірусне захворювання, яке несе серйозні загрози для свинарства та сільського господарства загалом. Хоча цей вірус не становить небезпеки для людини, його поширення може завдати значних економічних збитків. У зв’язку з цим уражені території потребують суворого контролю та впровадження ефективних заходів боротьби.
24 лютого 2025 року робоча група у складі спеціалістів Держпродспоживслужби, ветеринарної медицини та представників Залозецької ТГ провела епізоотичне обстеження мисливського угіддя Мшанецького лісництва. У ході перевірки виявлено три трупи диких кабанів різного віку та вагової категорії. Від двох трупів було відібрано проби та доставлено до Івано-Франківської регіональної державної лабораторії, яка 25 лютого підтвердила наявність вірусу АЧС.
У зв’язку з цим було визначено межі епізоотичного вогнища, зони захисту (3 км) та зони нагляду (10 км). До них увійшли населені пункти Тернопільської та Львівської областей. На території оголошено карантин та впроваджено заходи з ліквідації та недопущення поширення вірусу.
У радіусі 3 км від епізоотичного вогнища, включаючи с. Чорний Ліс Залозецької ОТГ, створено зону захисту. На в’їздах і виїздах із населеного пункту облаштовано три контрольно-пропускні пункти з дезбар’єрами. Це допомагає мінімізувати ризики подальшого поширення вірусу.
Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області, Золочівська (Львівська область) та Кременецька (Тернопільська область) районні військові адміністрації отримали офіційні повідомлення про включення населених пунктів до зони захисту та зони спостереження. Фахівці Тернопільської районної лікарні ветеринарної медицини спільно з працівниками Держпродспоживслужби здійснили облік всього поголів’я свиней у постраждалих регіонах.
Одним із ключових методів запобігання поширенню АЧС є інформування населення. Через органи місцевого самоврядування проводиться активна роз’яснювальна робота серед жителів та власників свиногосподарств щодо небезпеки вірусу та заходів його профілактики.
Згідно з чинними нормативно-правовими актами, для запобігання поширенню АЧС необхідно дотримуватися наступних заходів:
Боротьба з АЧС потребує комплексного підходу, що включає суворий контроль переміщення тварин, моніторинг дикої фауни, дезінфекційні заходи та активну профілактичну роботу серед населення. Лише завдяки злагодженим діям відповідних служб та дотриманню рекомендацій можна ефективно стримувати поширення вірусу та зберегти здоров’я поголів’я свиней у країні.