30.06.2023 року відбулася нарада із спеціалістами Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, також у нараді взяли участь працівники Державної установи «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія».
На нараді розглядалися питання щодо виконання основних завдань у сфері карантину рослин, адже відповідно до Закону України «Про карантин рослин» такими завданнями є:
- охорона території від занесення регульованих шкідливих організмів;
- виявлення, локалізація і ліквідація регульованих шкідливих організмів;
- запобігання проникненню регульованих шкідливих організмів у зони, вільні від таких регульованих шкідливих організмів;
- здійснення державного контролю за дотриманням карантинного режиму і проведення заходів з карантину рослин при вирощуванні, заготівлі, вивезенні, ввезенні, транспортуванні, зберіганні, переробці, реалізації та використанні об’єктів регулювання та ряд інших завдань і функцій.
Станом на сьогоднішній день на території Тернопільської області поширені такі регульовані шкідливі організми як:
Західний кукурудзяний жук (вперше виявлений на території області у 2008 році в колишньому Монастирському районі с. Вістря на площі 65 га). На сьогодні площа зараження -7965 га.
Західний квітковий трипс ( виявлений у 2007 році у м. Тернопіль ). На сьогодні площа зараження 0,4 га
Американський білий метелик (потрапив з Чернівецької області, вперше зареєстровано у с. Окопи та с. Вигода тоді ще Борщівського районі Тернопільської області на площі 50,48 га в 2003 році). На сьогодні площа зараження - 198,68 га.
Потівірус шарки сливи (віспа) (вперше виявлено в 1988 році у смт. Скала- Подільська Борщівського району). У Скалі-Подільській скасовано карантинний режим, але площа зараження по області становить 14,3 га.
Золотиста картопляна нематода (вперше виявлена у 1984 р. у с. Чорнокінці Чортківського району). На сьогодні площа зараження – 864,18 га.
Амброзія полинолиста (вперше на території Тернопільської області виявлена в м. Борщів у 2002 році на площі 0,7 га.) Станом на 2023 рік площа зараження 59,103 га.
Бура гниль картоплі (виявлена у 2019 році на площі 56 га ).
Саме 30 червня 1993 року Верховною Радою прийнятий Закон України “Про карантин рослин”, і саме цей день вважається створенням національної служби з карантину рослин України.
Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Ігор Рогальський привітав усіх державних фітосанітарних інспекторів Тернопільської області та фахівців ДУ «Тернопільська обласна фітосанітарна лабораторія» з Lнем карантину рослин та зазначив, що виконання покладених завдань на Управління фітосанітарної безпеки та Тернопільську фітосанітарну лабораторію є дуже важливим для країни з метою запобігання поширенню небезпечних карантинних організмів рослин, які можуть завдати великої шкоди сільському господарству.