Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Державна політика України в сфері санітарного законодавства діяльності, пов'язаної з пестицидами, базується на пріоритетності збереження життя та здоров'я людини і охорони навколишнього середовища під час виробництва, випробування і застосування пестицидів. Даний вид діяльності врегульовано рядом нормативно-правових актів, зокрема, Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».
Держпродспоживслужба, як правонаступник органів Держсанепідслужби в межах повноважень здійснює контроль за виробництвом, транспортуванням, умовами зберігання і застосування пестицидів. Основними заходами спрямованими на збереження життя та здоров'я людини при виробництві та зберіганні пестицидів є дотримання санітарно-захисних зон від виробництв та складів, а також наявність відповідних приміщень, обладнання та умов.
Щодо використання їх сільськогосподарськими підприємствами існує ряд заходів щодо унеможливлення негативного впливу на здоров’я людей, зокрема:
При виконанні авіаційно-хімічних робіт
- замовник за 3 доби до початку авіаційних обробок повинен
проінформувати населення даної місцевості через засоби масової інформації (радіо, пресу, телебаченню) про місце, строки, термін проведення обробок пестицидами і агрохімікатами; про заборону ближче 1 км від місця обробок здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин; про необхідність вивезення пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок сільськогосподарських культур пестицидами на період до 5 діб;
- необхідно встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також на дорогах, що проходять через ці ділянки та на дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому;
- забороняється проводити авіаційні обробки пестицидами сільськогосподарських культур, лісів та інших угідь, що розташовані ближче
5 км від місць постійного перебування медоносних пасік;
2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання,
місць випасу свійських тварин, об’єктів природно-заповідного фонду;
1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки, а також садів і виноградників та місць проведення сільськогосподарських робіт;
- авіаційне застосування мінеральних добрив та біопрепаратів повинно здійснюватись при дотриманні санітарно-захисної зони від ділянок обробки до населеного пункту, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання – не менше 500 м при швидкості вітру до 8 м/с.
Що ж робити коли фермерами порушуються дані вимоги при обробці сільськогосподарських угідь ?
Перш за все необхідно зафіксувати факт порушення (адже обробка триває обмежений час). Не зайвим в цьому випадку буде застосування засобів фото та відео фіксації, однак найкраще звернутися до Національної поліції, яка має змогу найбільш швидкого реагування та фіксації факту порушення нормативних відстаней, відсутності попереджувальних знаків по периметру угідь, що обробляються тощо. Слід звернутися з письмовою заявою, скаргою до територіальних органів місцевого самоврядування (сільської, міської ради, об’єднаної територіальної громади тощо), а також до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області або його територіального структурного підрозділу.
У випадку погіршення самопочуття (нудота, головний біль, подразнення очей, слизових, шкірних покривів, підвищення температури тіла тощо) під час чи після обробки полів, обов’язково звернутися до лікаря за кваліфікованою медичною допомогою.
Рекомендації для роботи з пестицидами
До роботи з пестицидами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні, жінки-годувальниці, а також ті, хто має медичні протипоказання. Особи, які проводять хімічний захист сільськогосподарських культур, повинні користуватися засобами індивідуального захисту – спецодягом, гумовим взуттям, рукавицями, респіраторами, захисними окулярами.
При обприскуванні посівів слід уникати контакту шкіри, очей і одягу із препаратом та робочим розчином. Не вдихати пил та аерозольні випари. Люди, які працюють із пестицидами, повинні суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Під час роботи забороняється їсти, пити, курити, знімати засоби індивідуального захисту.
Забороняється обприскування рослин препаратами в спекотну погоду. Таку роботу необхідно проводити в ранні чи вечірні години, коли утримується низька температура, мінімальний вітер. Це дозволяє підвищити ефективність обробок, зменшити нецільові витрати пестицидів, їх знесення за межі обробленої ділянки. Недоцільно обприскувати рослини також перед дощем. Не можна обробляти кущі в період цвітіння.
Важливим заходом профілактики отруєння є дотримання строків безпечного виходу людей на ділянки, оброблені пестицидами, які є різними для кожного препарату і становлять від 3 до 10 днів.
Не можна проводити хімічні обробки городніх культур, які вживають в їжу у вигляді зелені (цибуля на перо, салат, петрушка, кріп, зелений горошок та інші), крім обробітку їх насіння та грунту до появи сходів.