Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
07/09/2020
Протягом першого півріччя 2020 року спеціалісти відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області провели 30 перевірок щодо дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів. 5 з них – згідно з затвердженим планом та 25 – за зверненнями громадян.
Під час проведення перевірок, фахівці встановлювали такі порушення, як:
За результатами перевірок у 1 півріччі 2020 року за порушення законодавства про захист прав споживачів до адміністративної відповідальності притягнули 17 осіб та наклали адміністративних санкцій на суму 2,89 тис.грн., в добровільному порядку сплачено – 2,89 тис.грн. До відповідальності згідно ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів» притягнули 6 суб’єктів господарювання та наклали адміністративно-господарських санкцій на суму – 14,453 тис.грн., в добровільному порядку сплачено – 13,903 тис.грн.
У першому півріччі 2020 року перевірили якість товарів на суму 12,861 тис.грн., забракували товарів на суму 1,166 тис.грн .
За звітний період за результатами перевірок видали 7 приписів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту споживачів.
Проте, у 2-му кварталі не вдалось здійснити 5 перевірок, у зв’язку із забороною проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період дії карантину, відповідно до пп.4 п.2 р. II. Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 року № 530-20 (Далі Закон 530-ІХ).
Відповідно до затвердженого Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 у першому півріччі було заплановано 2 перевірки суб’єктів господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю нафтопродуктами.
Спеціалісти Управління захисту споживачів у період з 25.02.2020 року по 10.03.2020 року провели плановий захід Товариства з іноземними інвестиціями «АМІК УКРАЇНА». Однак, провести плановий захід у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВВА» виявилось неможливим у зв’язку з дією Закону №530-ІХ.
Звернень щодо якості нафтопродуктів на адресу Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області в першому півріччі 2020 року не надходило.
Розгляд звернень
За звітний період до Управління захисту споживачів надійшло 284 звернення громадян з приводу порушення їхніх прав, як споживачів. При цьому, під час особистих прийомів фахівці отримали 224 скарги, в письмовому вигляді поступило 46 звернень, з урядової "гарячої лінії" отримали 13 скарг.
Протягом першого півріччя спеціалісти Управління розглянули 282 звернення, з них на 233 надали роз’яснення, 49 звернень задоволено та повернуто грошей споживачам в сумі 151,970 тис.грн.
Як показує аналіз звернень за 1 півріччя 2020 року, розглянуто:
- з питань якості продовольчих товарів – 22 звернення (7,08%);
- з питань якості непродовольчих товарів – 103 звернень (36,52%);
- щодо якості наданих послуг – 157 звернень (56,4%), з них 24 звернень щодо неналежного надання послуг житлово-комунальними господарствами.
З метою попередження причин, що породжують скарги, спеціалісти Управління захисту споживачів 23 рази виступили з роз’ясненнями вимог законодавства про захист прав споживачів в засобах масової інформації (радіо, телебаченні, пресі).
Сектор контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю
У Річному плані здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на 2020 рік відсутні суб’єкти господарювання, що здійснюють реалізацію виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на території нашої області.
Звернень щодо якості виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння на адресу Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області у 1 півріччі 2020 року не надходило.
Протягом звітного періоду спеціалісти Управління захисту споживачів дослідили 200 рекламоносіїв та встановили 30 порушень (завели справи) дотримання вимог рекламного законодавства.
У першому півріччі 2020 року за порушення законодавства про рекламу винесли 25 рішень про накладення штрафу на суму 45,170 тис. грн. Сплачено в добровільному порядку – 10, на суму 13,170 тис. грн.
Відділ ринкового та метрологічного нагляду
Протягом першого півріччя 2020 року спеціалістами відділу ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області здійснено 21 планових перевірок характеристик продукції (іграшки, електричне та електронне обладнання в т.ч. низьковольтне, радіообладнання) відповідно до затвердженого Секторального плану державного ринкового нагляду на 2020 рік та 7 позапланових перевірок за ланцюгом постачання згідно надісланих доручень Держпродспоживслужби.
Із 28-ми проведених перевірок характеристик продукції порушення законодавства з ринкового нагляду встановлено в 25 суб’єктах господарювання (89,3 % від перевірених СГ).
Протягом першого півріччя 2020 року суб’єктам господарювання надали 108 рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, склали 12 протоколів про виявлені порушення законодавства з ринкового нагляду, винесли 17 постанов про накладення штрафних санкцій на суму 112,200 тис. грн., які сплачені в повному обсязі до державного бюджету.
Під час проведення перевірок характеристик продукції спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду відібрали 4 зразки продукції для проведення експертизи (іграшка для дітей, мережевий подовжувач, світильники). Вартість закупівлі вказаних зразків продукції становить 684,00грн., вартість проведених експертиз – 14972,86 грн., на транспортування зразків витратили188,00 грн.
Згідно з результатами випробувань, 4 відібраних зразки продукції (а це 100% загальної кількості відібраних зразків) не відповідають встановленим вимогам. Суб’єктам господарювання надали рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Метрологічний нагляд
Протягом першого півріччя 2020 року спеціалісти провели 12 планових перевірок з метрологічного нагляду щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері законодавчо регульованої метрології. Порушення метрологічних вимог встановили у 5 суб’єктів господарювання, що складає 41,6 % від перевірених.
За звітний період провели 2 позапланових перевірки – перевірки виконання приписів.
При проведенні перевірок обревізували 406 одиниць засобів вимірювальної техніки (далі – ЗВТ), з яких 63 од. (15,52%) визнали непридатними для застосування.
Найбільш характерні приклади порушень метрологічних вимог – застосування ЗВТ не повірених, або термін повірки яких закінчився.
За результатами метрологічного нагляду Головним управлінням вжиті такі заходи:
- видано 5 приписів про усунення порушень метрологічних вимог;
- складено 4 протоколи про адміністративні правопорушення у сфері метрології та метрологічної діяльності – за порушення застосування засобів вимірювальної техніки згідно ст. 172 КУпАП;
- винесено 4 постанови про адміністративні правопорушення на суму 0,816 тис. грн., які сплачені в повному обсязі до державного бюджету.
Звернення від громадян щодо порушення законодавства в галузі метрології та метрологічної діяльності за вказаний період не надходили.