Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

ВИМОГИ ЩОДО ЕКСПОРТУ РОСЛИННИЦЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ


  Україна є членом ряду міжнародних організацій, в тому числі й Міжнародної конвенції захисту рослин і Світової організації торгівлі.

  Однією з вимог міжнародних організацій, яка ускладнює експорт з України продукції рослинного походження, є встановлення вільних зон від конкретних шкідливих організмів для певного об’єкту регулювання.

  Деякі країни визнали Україну вільною зоною від карантинних організмів, віднесених до списку А-1 (відсутні в Україні). Та інші карантинні організми в тій чи іншій кількості поширені на території нашої країни, що зобов’язує виробників експортної продукції встановлювати статус ділянки чи місця виробництва, вільних від шкідливих організмів. Особливо гостро стоїть питання з експортом картоплі.

  Станом на січень 2018 року в Україні за певними видами карантинних організмів вже встановлено 136 таких місць на площі 7058,7009 га та 708155,7 кв.м.

  З метою виконання фітосанітарних заходів країн-партнерів України в міжнародній торгівлі, зменшення кількості надходження нотифікаційних повідомлень про невідповідність фітосанітарним вимогам українських об’єктів регулювання, уникнення ризиків запровадження країнами тимчасових заборон щодо імпорту вітчизняної продукції рекомендуємо виробникам та експортерам встановлювати на своїх землях та потужностях статус ділянок та місць виробництва, вільних від шкідливих організмів, якщо такий захід вимагає країна імпорту.

  Процедура набуття такого статусу визначена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.02.2012 року № 487 «Про затвердження Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки».

  Офіційне встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, здійснюється державним фітосанітарним інспектором на відповідній території шляхом проведення процедур перевірки, інспектування, огляду, обстеження, моніторингу, аналізу зразків рослин, продуктів рослинного походження, інших об’єктів регулювання.

  З переліком документів, необхідних для встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, і які слід подавати до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, можна ознайомитися за цим посиланням. За результатами розгляду заяви та на підставі проведених процедур присвоюється реєстраційний номер місцю виробництва або виробничій ділянці, вільним від регульованих шкідливих організмів.

Телефони для довідок - (0352) 52-18-14.