Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Фітосанітарні вимоги до дерев’янної тари


Відомо, що дерев’яний пакувальний матеріал –  це матеріал, який виготовлений з деревини та використовується для закріплення, захисту або переміщення товарного продукту (наприклад, піддони, бруски та ін.). Тара, яка виготовлена з деревини, може бути небезпечна.

Дерев’яний пакувальний матеріал широко використовуються у міжнародній торгівлі (використовують  під час перевезення вантажу різного походження), і такий матеріал може переносити та поширювати небезпечні карантинні організми, які при акліматизації можуть завдати великої шкоди народному господарству країни. З цієї причини, до дерев’яного пакувального матеріалу застосовуються міжнародні, визначені фітосанітарні заходи, які застосовуються всіма країнами. Законодавчим документом щодо дерев’яного пакувального матеріалу  є - Міжнародний стандарт з фітосанітарних заходів № 15 “Регулювання дерев’яного пакувального матеріалу у міжнародній торгівлі”, в якому описано фітосанітарні заходи та правила. Як приклад, з пакувальним матеріалом, який  не відповідає вимогам, можуть поширюватися такі небезпечні карантинні організми як: вусачі роду Monochamus, соснова стовбурова нематода (Bursaphelenchus xylophilus). Ці карантинні організми являють собою серйозну загрозу для лісів і лісових угідь у всьому світі.

Відповідно до фітосанітарних заходів та правил увезення з-за кордону, перевезення в межах України та експорт дерев’яного пакувального матеріалу,  в тому числі як супровідного матеріалу, для будь-яких вантажів, здійснюються за умови його окорування, термічної обробки або знезараження, про що свідчить наявність маркування (у вигляді штампа) на ньому з двох протилежних боків. Маркування повинне мати прямокутну або квадратну форму і розташовуватися в межах обмежувальної лінії з вертикальною лінією, що відокремлює символ від компонентів коду.

Маркування повинно легко читатися та бути нанесене фарбою чи шляхом випалювання, що не змивається і не переноситься на інші предмети, а також не наноситися «від руки». Для маркування дерев’яного пакувального матеріалу використовується фарба зеленого або синього кольору. Використання фарб інших кольорів не дозволяється.

    Маркування включає:

  • у лівій частині - символ та скорочену назву Міжнародної конвенції про захист рослин (IPPC);
  • у правій частині - дволітерний код країни виробника дерев’яного пакувального матеріалу; код виробника дерев'яного пакувального матеріалу; символи HT (теплова обробка) або MB (обробка бромистим метилом);
  • у межах кордону маркування не повинно містити ніякої іншої інформації.

Звичайно, при міжнародному обігу, зустрічаються випадки невідповідності вимогам фітосанітарних правил, які б повинні були застосовуватися до пакувального матеріалу виготовленого з деревини. Це, найчастіше, -  відсутності маркування та наявність кори.

Порушення фітосанітарних правил та заходів при виготовленні, використанні та обігу дерев’яного пакувальної тари призводить до виникнення різноманітних бар’єрів при експорті продукції вітчизняного походження (надходження нотифікаційних повідомлень з країни-імпорту)  та можливість проникнення небезпечних видів карантинних шкідників, хвороб, нематод при імпорті, які ще невідомі для України і які можуть завдати великої шкоди для лісових насаджень. 

Отже, звертаємо увагу суб’єктів господарської діяльності, які при обігу продукції використовують дерев’яний пакувальний матеріал, дотримуватися усіх фітосанітарних вимог, правил, щоб уберегтися від невиправданих бар’єрів  у міжнародній торгівлі та не завезти карантинних організмів на територію нашої країни.