Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Досвідчені садівники знають, що вересень – найкращий місяць для купівлі саджанців. Однак саме цей місяць – один з найбільш гарячих для городників і садівників, адже справ в цей місяць дуже багато. Та й до того ж осіння погода любить часто підносити сюрпризи у вигляді довгих затяжних дощів та іншої негоди. Все це часто призводить до того, що на посадку куплених саджанців просто не залишається часу. Не варто хвилюватися, зберігання саджанців взимку в прикопі добре збереже їх до весни! Крім того, проводити посадку навесні навіть ефективніше! Адже при висадці в теплий прогрітий ґрунт рослина утворює більш потужну і здорову кореневу систему.
Садовий прикоп являє собою траншею, тому для початку треба її викопати. Найскладніше, з чим Ви можете зіткнутися на даному етапі – це вибір місця (адже нікому не хочеться псувати вигляд свого саду свіжо викопаними траншеями). При цьому воно повинно бути досить сонячним, сухим та захищеним від протягів – не ігноруйте це правило. Траншею ні в якому разі не можна копати на ділянці з близьким заляганням ґрунтових вод, адже вологість сприяє гниттю та промерзанню кореневої системи. Є два найбільш практичних варіанти місць для спорудження прикопа:
Картопляні (або з-під будь-яких овочів) грядки. Не переживайте – навесні у Вас вистачить часу для їх підготовки та посіву.
Найкращий варіант – передбачуване місце для посадки. Тобто, зробіть прикоп там, де збираєтесь згодом садити саджанець. А траншея послужить посадковою ямою.
Коли місце вибрано, потрібно викопати траншею. При цьому необхідно пам'ятати наступне:
Глибина траншеї повинна становити 50-60 сантиметрів.
Ширина та довжина траншеї залежить від кількості рослин і розраховується з розрахунку по 20 сантиметрів на кожен саджанець плюс ще стільки ж вільного простору між ними. Ширина приблизно дорівнює звичайному дерев’яному ящику.
Копати траншею необхідно в напрямку схід-захід, при цьому північний край потрібно робити вертикальним, південний край – похилим під кутом в 45 градусів. Викопану землю викидайте на крутий, північний край. Для теплоізоляції на дно траншеї можна покласти мох, гілки хвої або тирсу шаром 10-15 сантиметрів. Щоб не пошкодити молоді корінці саджанців під час весняного викопування до викопаного ґрунту додайте пісок та торф, добре перемішайте. Так значно знижується ризик пошкодження молодих корінців.
Отже, траншея викопана, саджанці куплені. Що ж робити далі?
Листя повинні обрізатися в розпліднику, але іноді в продажу зустрічаються необрізані саджанці. З них необхідно самостійно обрізати все листя.
Після цього потрібно провести вимочування. Для цього поставте саджанці на 4-5 годин у чисту воду, без жодних стимуляторів та добрив. Рекомендується зробити в'язку, обхопивши крони мотузкою або тканиною – так саджанці не ушкодяться при їх вилученні з місткості. До мотузки прив'яжіть вантаж, щоб саджанці не спливали.
Витягніть саджанці з води та уважно огляньте коріння. Всі нарости, розмочені кінчики та пошкоджене коріння потрібно видалити.
Тепер можна перейти безпосередньо до укладання. Пам'ятайте, що стовбури необхідно притуляти до південного краю траншеї (який під кутом), верхівки повинні дивитися на південь, а коріння – на північ. Якщо саджанці дуже гіллясті, їх можна акуратно (не стягуючи) перев'язати.
Уздовж південного краю розправте коріння – при засипці там не повинно бути пустот. Нижню частину траншеї засипають підготовленим ґрунтом шаром 20 сантиметрів. Траншею щедро поливають водою та чекають поки вода увійде, після цього ще трохи притрушують сухим ґрунтом.
До заморозків прикоп повинен залишатися в такому вигляді. Коли ж вони настануть (а саме, коли температура вночі почне стабільно опускатися нижче нуля), досипають ґрунт, переливаючи водою – це допоможе ущільнити шари ґрунту. Зверху насипте водовідвідний горбок, для захисту траншеї від весняної талої води. Крони, що стирчать зверху, рекомендовано перекласти гілками шипшини або інших колючих рослин – це віджене шкідників. Витягують молоді рослини лише після повного відтавання ґрунту, що відбувається приблизно у квітні. Далі саджанці готові до висадки на свої місця.
Не потрібно обкладати саджанці соломою, руберойдом та тирсою.
Не потрібно вкривати саджанці укривними матеріалами або плівкою. Під ними рослина прокинеться раніше, ніж потрібно. Краще, навпаки, періодично підкидати сніг на крони саджанців.
За консультацією та більш детальною інформацією звертайтесь до спеціалістів відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області тел.: (0352) 52-18-14.