Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

ВОДА - ДЖЕРЕЛО ЖИТТЯ


  Доступ до чистої та якісної питної води є правом кожної людини на повноцінне і безпечне життя. Вода – це не просто хімічна сполука кисню і водню, а найпоширеніша і найважливіша речовина на Землі, яка  має унікальні хімічні та фізичні властивості. Для живих організмів її неможливо нічим замінити, але води  стає все менше. У річках Тернопільщини рівень води за останні роки знизився більше ніж на половину, багато дрібних річок висохло. Україна є однією з найменш забезпечених водою країн Європи, а проблема доступу до якісної питної води є катастрофічна.

 Питна вода призначена для споживання людиною повинна відповідати гігієнічним вимогам та бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні. Споживання недоброякісної питної води може призвести до виникнення у людини інфекційних захворювань, таких як гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, лептоспіроз, можливе отруєння та виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії та інші.

 З метою збирання та аналізу інформації про якість питної води та стан об’єктів водопостачання, протягом 2017 року спеціалістами Управління Держпродспоживслужби в Монастириському районі проведено відбір води питної для моніторингових досліджень. Всього проведено 250 лабораторних досліджень води відібраної із джерел та систем централізованого водопостачання, громадських криниць та природних джерел.

 Згідно з  результатами лабораторних досліджень, майже 80%  питної води не відповідає встановленим вимогам по мікробіологічних та фізико-хімічних показниках. Неякісна питна вода подається  до дитячих дошкільних та навчальних  закладів і  закладів охорони здоров’я.

 Бактерії групи кишкової палички виявлено у питній воді в десяти загальноосвітніх та у восьми дошкільних навчальних закладах. За фізико-хімічними показниками вода не відповідає вимогам у 4 населених пунктах району. Із досліджених 19 проб води  на радіонукліди відхилень від норми не виявлено.

 Такий високий відсоток відхилень від норми підтверджує незадовільний стан басейнів, з яких забезпечується водопостачання населення  та технологічне старіння мереж. Особливо неякісна вода у селах, де вміст нітратів в результаті сільськогосподарської діяльності перевищує норму в рази. Масове застосування населенням побутової хімії, безконтрольне внесення мінеральних добрив та застосування засобів захисту рослин, неналежна утилізація побутових відходів, в тому числі пластику також  призводить до погіршення якості питної води. За рахунок інфільтрації та просякання поверхневих вод, вода забруднюється солями важких металів, хлоридів, фенолів, нітратів, бактерій та вірусів. Добра вода за органолептичними даними, колір, запах, смак, прозорість, не завжди є безпечна. Використання для знезараження води хлору надає воді ще більшої шкідливості.

Суб’єкти господарювання у сфері питного водопостачання, а також органи місцевого самоврядування, не дотримуються екологічно-санітарних вимог до джерел  водопостачання, не всюди організовано санітарні зони та водоохоронний режим, не вживаються заходи щодо  обмеження господарської та іншої діяльності в зонах санітарної охорони джерел питного  водопостачання.

 У сільських населених пунктах виробничий контроль якості питної води за показниками, які потребують контролю та знезараження водопроводів не проводиться взагалі.

 Такий стан експлуатації  об’єктів водопостачання може мати шкідливі наслідки і привезти до виникнення багатьох захворювань та надзвичайних ситуацій. Відповідні рекомендації направлено всім суб’єктам господарювання у сфері питного водопостачання та органам місцевого самоврядування.

Начальник Монастириського

районного управління

ГУДПСС в Тернопільській області                                                                                                                                       В.Я.Кварцянний