Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Спеціалісти Держпродспоживслужби озвучили результати досліджень води на якість та безпечність


  Відповідно змін до Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 16, ст. 112 із наступними змінами), внесених згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» де абзац третій ст. 10 викладено в наступній редакції "вода питна - харчовий продукт, придатний для споживання людиною".

   Проте теперішніми змінами передбачається як "питна вода - вода, призначена для споживання людиною (водопровідна, фасована, з бюветів, пунктів розливу, шахтних колодязів та каптажів джерел), для використання споживачами для задоволення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб, а також для виробництва продукції, що потребує її використання, склад якої за органолептичними, мікробіологічними, паразитологічними, хімічними, фізичними та радіаційними показниками відповідає гігієнічним вимогам. Питна вода не вважається харчовим продуктом в системі питного водопостачання та в пунктах відповідності якості питної води"

Хоча як би не було викладено законодавчо насправді вода є одним з основних продуктів необхідних людині для повноцінного харчування та життєдіяльності. Саме з води ми отримуємо найбільшу кількість мікроелементів. І якщо беж їжі людина може прожити декілька тижнів, то без води лише декілька днів. Отже її важливість, а відповідно якісь і безпечність є беззаперечними.

  Згідно з планом моніторингових досліджень якості питної води, об’єктів нагляду щодо дотримання вимог санітарного законодавства проводиться відбір проб питної води на водозаборах «Тернопільський», «Верхньо-Івачівський», з водороздрібної мережі, вибіркових водоматах Тернополя: «Долина плюс», «ФОП Іваницький», «Джерело Зарваниці», басейнах спортивних комплексів, а також з джерел масового користування у с. Ступки та Острів.
  Дослідження усіх проб води проводилося:
- на токсичні елементи: (свинець, цинк, мідь);
- за фізико-хімічними показниками: (Ph, нітрити, хлориди, сульфати, загальна твердість, амоній, окислюваність, залізо, хлор залишковий, сухий залишок);
- за мікробіологічними показниками: (загальне мікробне число, колі форми, ентерококи);
- за органолептичними показниками (смак, присмак, запах під час нагрівів).
Вміст стронцію і цезію визначали у пробах води, відібраних водозаборах «Тернопільський», «Верхньо-Івачівський».
Воду з басейнів окрім вищезгаданих показників досліджували на яйця та личинки гельмінтів.

  Сьогодні моніторингові дослідження проводяться не лише в обласному центрі, а й по різних об’єктах сіл та районів. Уже відібрано понад 180 проб води та проведено майже 3700 досліджень.
  Зокрема, найбільша увага спеціалістами Держпродспоживслужби приділяється відпочинковим та оздоровчим закладам, закладам освіти та охорони здоров»я, а також закладам закритого типу (інтернатним закладам, геріатричним відділенням тощо).
  Дослідження по місту Тернополю ще тривають, будуть також перевірятися школи, дитячі садочки, лікарні. Проби води у цих закладах згідно з планом-графіком будуть відібрані в четвертому кварталі поточного року. 
  Однак, за результатами досліджень, які проводилися нашими спеціалістами минулого тижня можна з впевненістю сказати що у водозаборах вода відповідає нормативним документам.
  Якість води у басейні ДЮСШ з футболу та інших ігрових видів спорту (м. Тернопіль, вул. Б.Бойчуків, 4А відповідає нормі, однак є незначні перевищення рівня хлору.
Якість води у басейнах ДЮСШ №2 та Спорткомплексу «Політехнік» ТНТУ ім. Івана Пулюя відповідає нормам.

  Відібрано було проби у 12 водоматах трьох відомих постачальників «Долина плюс», «Джерело Зарваниці» та «ФОП Іваницький». Проби відбирали у різних мікрорайонах міста.
6 проб показали позитивний результат по каліформах. Причиною цього показника є недостатня, або проведена неналежним чином дезінфекція ємкостей для тимчасового зберігання води.

  Дослідження води у джерелі Ступки показало невідповідність по мікробіологічним показникам (містить каліформи). А у джерелі с. Острів Тернопільського району вода відповідає нормам.
  У квартирах тернополян, де лаборанти разом зі спеціалістами Держпродспоживслужби проводили відбір води всі показники в нормі.
  У редакції газети «20 хвилин», журналісти якої зголосилися на проведення дослідження показники відібраної води також в нормі.

  Після проведення моніторингу якості питної води будуть проводитися моніторингові дослідження сировини, харчової та рослинної продукції, які виготовляють суб’єкти господарювання на Тернопільщині.