Головне управління Держпродспоживслужби

в Тернопільській області

Телефон гарячої лінії:  

(0352) 52-10-10

Сьогодні фахівці Держпродспоживслужби роблять усе можливе, щоб не допустити поширення АЧС в області, - Василь Хомінець


  Під час засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Тернопільській обласній державній адміністрації учасники обговорили проблемні питання та шляхи їх вирішення. Зокрема, йшлося про непоодинокі спалахи африканської чуми свиней, які дедалі частіше виникають в приватних домогосподарствах та невеликих свенофермах. 

  Відкриваючи засідання перший заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Іван Крисак ознайомив учасників з порядком денним і нагадав, що воно  викликане ускладненням епізоотичної ситуації в області щодо африканської чуми свиней (далі–АЧС) та новими спалахами АЧС у Бучацькому та Шумському районах.

    Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василь Хомінець відзначив, що АЧС вже давно набула проблемного характеру не лише  у нашій державі, але й у деяких європейських країнах через велику чисельність дикого кабана і навів приклад, що Польща планує знищити на своїй території більше, як 90% кабанів, проте відзначив, що в наших умовах запровадити подібні дії неможливо, оскільки багато нормативно-правових актів, які стосуються цього питання, не приведені у відповідність, а часто і суперечать один одному. Проте, він запропонував вирішити на рівнях Головного управління Держпродспоживслужби в області та обласного управління лісового та мисливського господарства можливість продовження моніторингу на АЧС, проводячи по всіх районах області санітарно-діагностичний відстріл кабанів. Щодо загрози АЧС серед домашніх тварин, він відмітив, що в області є чимало свиногосподарств, які не дотримуються закритого режиму роботи, через що є відкритими для проникнення збудників різних захворювань, в т.ч. АЧС і вказав на доцільності запропонувати їх власникам змінити профіль господарювання.

   Перший заступник начальника ГУ ДПСС в Тернопільській області Володимир Богоніс нагадав, що наприкінці 2017 року та у січні місяці 2018 року в Україні та й у Тернопільській області все більше реєструється АЧС у дикій фауні, оскільки високою є популяція дикого кабана, а це створює умови для занесення і розвитку інфекцій. Далі він відзначив, що на території області, в порівнянні із сусідніми областями,  у  недостатніх обсягах проводився відстріл кабанів, а якщо не проводити депопуляції, то АЧС зупинити неможливо.     Аналізуючи ситуацію щодо  АЧС у м.Бучач, він наголосив, що причиною спалаху було грубе порушення ветеринарно-санітарних правил.

  Начальник відділу протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області Володимир Марків розповів про епізоотичну ситуацію щодо АЧС в Україні та на території області за 2017 рік та січень 2018 року, навів перелік найбільш неблагополучних областей, після чого він доповів Комісії про завершення оздоровчих заходів, визначених відповідними планами, у неблагополучних пунктах: урочище «Під горою» на території Іванчанської сільської ради Збаразького району а також у ТзОВ Мисливське господарство «Оберіг» в урочищі «Мильно» Мильнівської сільради  та урочище «Гарбузів» (територія Зборівської міськради) Зборівського району. 

   Враховуючи вищесказане, учасники комісії прийняли рішення вважати ситуацію щодо спалаху АЧС в області загрозливою, визначити карантинну зону та зону нагляду, провести оздоровчі та профілактичні заходи в усіх районах, де були зареєстровані випадки АЧС.