Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Головне управління Держпродспоживслужби
в Тернопільській області
Карантин рослин - система заходів, спрямована на запобігання занесенню та/або поширенню карантинних організмів або забезпечення контролю за ними.
Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області вживає заходи щодо:
Розширення торгівельних відносин зі світом, збільшує ризик занесенню карантинних організмів для рослин, які можуть завдати великої шкоди для сільського господарства України.
Тому, щороку, у період вегетації рослин, спеціалісти управління фітосанітарної безпеки проводять фітосанітарний моніторинг на виявлення карантинних організмів на території України. Такий моніторинг проводиться
Впродовж 2022 року було проведено моніторинг на виявлення карантинних організмів, які є шкідливі для картоплі, а саме: на виявлення картопляних цистоутворюючих нематод – це золотиста картопляна нематода та бліда картопляна нематода.
Золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens) – карантинний організм, обмежено поширений на території України.
Бліда картопляна нематода (Globodera pallida) – карантинний організм, який відсутній на території України.
Такий моніторинг проводився з відбором ґрунтових проб та рослин картоплі, які направлялися у фітосанітарну лабораторію. За результатами фітосанітарного моніторингу блідої картопляної нематоди не було виявлено, про те виявлено золотисту картопляну нематоду у с. Юськівці Лановецької територіальної громади Кременецького району на присадибних ділянках на загальній площі 2,0 га.
Відповідно до нормативно-правових документів у сфері карантину рослин було запроваджено карантинний режим на даних площах та затверджено заходи, які повинні виконуватися для того щоб локалізувати та не поширити даний організм на інші площі, а саме:
Ці заходи необхідно проводити, щоб захистити врожай від карантинної нематоди і не дати поширитися на більші площі.
Наголошуємо, що відповідно до заходів заборони на вирощування картоплі на території області немає, крім того картопля, яка вирощена на ділянках де присутня нематода безпечна для використання у їжу. Після запровадження карантинного режиму спеціалісти управління фітосанітарної безпеки будуть проводити ревізію вогнищ, де виявлено нематоду, з відбором грунтових проб і подальшими лабораторними дослідженнями.
Такі дослідження проводяться безкоштовно.
Довідково:
Золотиста картопляна нематода – карантинний організм, обмежено поширений на території України, який наносить значну шкоду сільському господарству. Особливо великої шкоди завдає на присадибних ділянках та на полях, де картопля вирощується з порушенням дотриманням сівозмін і повертається на попереднє місце вже на 2-3 рік. Хворі рослини за сильного ступеня ураження мають пригнічений вигляд, передчасно жовтіють, відстають у рості та розвитку, їхня коренева система набуває „бородатого” вигляду. На коренях рослин-живителів навіть неозброєним оком можна побачити численні цисти нематод. У зараженої рослини знижується рівень фотосинтезу, і як наслідок цього – зменшується її біомаса. Падає товарна цінність новоутворених бульб, погіршується їхня якість – зменшується вміст сухої речовини, крохмалю, білку, вітаміну С.
Бліда картопляна нематода – карантинний організм, який відсутній на території України. Шкідник уражує картоплю, томати, пасльонові. Хворі рослини утворюють малочисельні слабкі стебла, які починають передчасно жовтіти. Хлороз починається з нижніх листків, потім розповсюджується на верхні і поступово охоплює увесь кущ. Уражені рослини мають всього 1-3 стебла, число бульб різко зменшується, вони дрібні або зовсім не утворюються. Втрати врожаю, спричинені блідою картопляною нематодою, залежать від заселення ґрунту цистами і варіюють у межах від 50 до 90%.
Кожен господар повинен знати, що при використанні здорового посадкового матеріалу, застосування системи захисту рослин, а також проведення агротехніки вирощування с/г культур, рослин будуть стійкими до різних хвороб, пошкодження шкідниками, а в результаті отримує хороший врожай.
Читайте та довіряйте тільки офіційним джерелам інформації.